آموزش طراحی لباسبدون دسته بندی

نرم افزار طراحی لباس

5/5 - (1 امتیاز)

در دنیای امروزی تکنولوژی جای خود را در هر حرفه ای باز کرده است. طراحان حرفه ای لباس همچون گذشته از روش های سنتی استفاده نمی کنند و ترجیح می دهند از ابزارهای پیشرفته ای مانند نرم افزار طراحی لباس که به این منظور ایجاد شده بهره گیرند. خوشبختانه نرم افزارهای گرافیکی کاربردی و مفیدی برای خیاطان و طراحان لباس وجود دارد که می تواند کار را برای آن ها راحت تر کرده و حتی در هزینه ها هم صرفه جویی کند.

نرم افزارهای طراحی لباس در آموزشگاه های طراحی لباس توسط اساتید دوره طراحی لباس به هنرجویان آموزش داده میشود.

 

نرم افزار طراحی لباس زنانه

معرفی نرم افزار طراحی لباس

نرم افزارهای طراحی لباس بسیار متنوع هستند؛ برخی از آن ها امکان طراحی الگو از پایه را به کاربر می دهند و برخی دیگر با انتخاب مدل لباس و سایز مورد نظر، الگو و قطعات متعلق به آن را در اختیار کاربر قرار می دهند. در این قسمت قصد داریم به معرفی برخی از معروف ترین های نرم افزار طراحی لباس بپردازیم.

قطعاً شما هم با استفاده از چنین ابزارهایی می توانید در این صنعت، حرفه ای تر عمل کنید. در کلاس طراحی لباس آنلاین آموزشگاه دانش هنر طراحی لباس با استفاده از نرم افزار مارولوس آموزش داده می شود که در ادامه این نرم افزار را به همراه نرم افزارهای دیگر معرفی خواهیم کرد:

نرم افزار طراحی لباس ایلوستریتور

به جرات می توان گفت نرم افزار طراحی لباس ایلوستریتور (Adobe illustrator) که محصولی از شرکت ادوب می باشد؛ یکی از کاربردی ترین و قدرتمندترین نرم افزارهای طراحی لباس است. عمده ترین تفاوتی که این نرم افزار با نرم افزارهای دیگر مثل فتوشاپ دارد؛ خاصیت برداری بودن یا اصطلاحاً وکتور بودن آن است.

فتوشاپ تصاویر را به صورت پیکسلی نمایش می دهد و مسلماً در سایزهای بالا این تصاویر کیفیت اولیه خود را نخواهند داشت اما نرم افزارهایی که بر پایه وکتور کار می کنند می توانند تصاویر را تا هر اندازه ای بزرگنمایی کنند بدون اینکه کیفیت اولیه آن ها دستخوش تغییر شود. ایلوستریتور ابزار کنترل رنگ را به همراه افکت‌های گرافیکی و براش‌ های متفاوت برای یک طراحی حرفه ای در اختیار کاربر قرار می دهد.

نرم افزار طراحی لباس مارولوس

این نرم افزار طراحی لباس بسیار دقیق عمل می کند که شما با استفاده از آن می توانید هر نوع لباسی را طراحی کنید و از طراحی های خود، لذت ببرید. طراحان لباس ایده های خلاقانه ای در سر دارند و مارولوس (Marvelous Designer) نرم افزاری است که می تواند این ایده ها را با دقت بالایی، پیاده سازی کند.

با استفاده از این برنامه می توانید به آسانی الگوهای طراحی شده را به یکدیگر بدوزید و نتیجه نهایی کار خود را بر روی مدل، مشاهده کنید. این کار باعث می شود بتوانید در همان مراحل اولیه طراحی؛ ایرادات را برطرف کنید و علاوه بر این؛ سرعت کار خود را هم بالاتر ببرید.

ویژگی بسیار خوبی که این نرم افزار دارد این است که خواص فیزیکی پارچه‌ ها، از جمله خواص کششی، برشی، خمش، سفتی، چگالی، ضخامت و… را پشتیبانی می کند. علاوه بر طراحی لباس؛ برای طراحی کیف و کفش هم از این نرم افزار، استفاده می شود.

نرم افزار طراحی لباس جمینی

نرم افزار جمینی به شما این امکان را می دهد که بتوانید الگوی مورد نظرتان را به صورت دقیق، سریع و بدون خطا، طراحی کنید. به این صورت که ابتدا الگوی دلخواه خود را طراحی کرده و بعد از آن با استفاده از جدول های استاندارد سایز که در آرشیو نرم افزار تهیه الگوی پوشاک موجود است، آن را سایزبندی می کنید. نرم افزار طراحی لباس جمینی (Gemini) از این نظر که سریع، دقیق و بدون خطاست؛ در بین تولیدکنندگان پوشاک بسیار محبوب واقع شده است.

وجود ابزارهاى توابع پیشرفته طراحى الگو در این نرم افزار نظیر ابزار ایجاد ساسون، انتقال ساسون، پلیسه به روش‌ هاى مختلف، توابع ایجاد حق درز لباس، ایجاد چرت، اوازمان و… به طراحان لباس کمک زیادی می کند. جمینی نرم افزاری کاربردی است که علاوه بر موارد ذکر شده امکانات و قابلیت های دیگری هم دارد.

برنامه طراحی لباس

نرم افزار طراحی لباس گربر

گربر یکی دیگر از نرم افزارهای طراحی لباس است که می توانید با استفاده از آن و قبل از برش روی پارچه، الگوی خود را به آسانی اصلاح کنید. ویژگی نرم افزار گربر (Gerber) سادگی استفاده از آن است. گربر این امکان را در اختیار کاربر قرار می دهد که بتواند قبل از دوخت، یک نمونه شبیه سازی شده با سایز مشخص را به صورت سه بعدی بر تن مانکن، مشاهده کند.

کیفیت و دقت کاری این برنامه بسیار بالاست به طوری که یکی از برنامه های پرکاربرد در صنایع پوشاک محسوب می شود. به طور کلی اگر طراح لباس هستید و انعطاف پذیری بالا و سرعت کاری برایتان در درجه اول اهمیت قرار دارد؛ پیشنهاد می کنیم استفاده از این نرم افزار طراحی لباس را در دستور کار خود، قرار دهید.

نرم افزار طراحی لباس لکترا

لکترا از نرم افزارهای الگوسازی است که به منظور تطابق هرچه بیشتر نیازهای تولید با انواع فعالیت ها و سطوح کاری، طراحی شده است. نرم افزار لکترا (lectra) شامل تکنیک های پیشرفته، عملیات دوخت پارچه همزمان با داشتن بهره وری زیاد است که باعث می شود هزاران طراح لباس در سراسر دنیا از آن، استفاده کنند.

این نرم افزار طراحی لباس بر اساس مواد بافندگی و دوزندگی روش های پیشرفته ای را به کاربران ارائه می کند. مزیتی که استفاده از نرم افزار لکترا دارد این است که طبقه بندی الگوها با استفاده از آن، سریع تر و با هزینه کمتری انجام می شود.

نرم افزار طراحی لباس کامئو

اگر از طراحان حرفه ای صنعت پوشاک باشید قطعاً نام این نرم افزار به گوشتان خورده است. نرم افزار طراحی لباس کامئو (Cameo) نرم افزار قدرتمند توسعه الگوی پوشاک است که توسط یک الگوساز متخصص تهیه و برنامه ریزی شده است. الگوسازان حرفه‌ ای، استادان حوزه فشن و طراحان مد از این نرم افزار برای ساخت، اندازه گیری و درجه بندی، استفاده می کنند.

این نرم افزار هم برای دوخت لباس های شخصی و مزونی با اندازه های سفارشی و هم برای تولید انبوه پوشاک با اندازه های استاندارد، مورد استفاده قرار می گیرد. کامئو نرم افزاری است که دارای ماژول های مختلفی در زمینه طراحی لباس می باشد که هر کدام به نوبه خود می تواند به طراح، کمک کند.

نرم افزار طراحی لباس اپتی تکس

اپتی تکس (Optitex) نام یکی دیگر از نرم افزارهای طراحی لباس قدرتمند جهت شبیه‌ سازی لباس است. این نرم افزار کار شبیه سازی را مطابق با آخرین لباس های مد روز و دنیای مجازی انجام می دهد. کاربران می توانند با استفاده از نرم افزار اپتی تکس، جنس پارچه و رنگ آن را به راحتی انتخاب کنند.

این سیستم تمامی سلایق کاربران را در نظر گرفته و در نهایت کاربر می تواند آنقدر جنس و رنگ پارچه را تغییر دهد تا به نتیجه دلخواه خود، برسد. به این صورت که کاربر پس از انتخاب گزینه ها می تواند نتیجه نهایی این شبیه‌ سازی را به صورت سه بعدی مشاهده کند که این موضوع برای انتخاب، کار را آسان تر و سریع تر می کند.

نرم افزار طراحی لباس ادراو مکس

اگر نام این نرم افزار طراحی لباس را نشنیده اید؛ حق دارید؛ زیرا ادراو مکس (Edraw max) یک نرم افزار طراحی لباس و فشن جدید است که برای طراحی الگو و مدلسازی؛ طیف گسترده ‌ای از مدل‌ ها را در اختیار شما قرار می دهد. رنگ ها و سبک های ارائه شده توسط این نرم افزار آنقدر متنوع هستند که می توانند هر سلیقه ای را پوشش دهند.

این نرم افزار بیشتر به درد طراحانی می خورد که ایده های خلاقانه ای برای طراحی لباس های فشن دارند. از مزایای استفاده از نرم افزار ادراو مکس سادگی استفاده از آن است. شما به عنوان یک طراح لباس می توانید با استفاده از این نرم افزار سبک مورد نظرتان را انتخاب کرده و متناسب با سلیقه خودتان جنس پارچه و تم رنگی را در نظر بگیرید. نتیجه این کار تولید محصولات باکیفیت آن هم در مدت زمان کوتاه است.

نرم افزار طراحی لباس پترن میکر

نرم افزار طراحی لباس پترن میکر (PatternMaker Marker Studio) از این نظر که استفاده بسیار آسانی دارد مورد توجه طراحان لباس و خیاطان واقع شده است. برای رسم یک الگو فقط کافیست که به منوی اندازه ها در پنجره الگوی جدید وارد شده و اندازه های ابعاد بدن را وارد نمایید.

پس از آن به راحتی می توانید مدل لباس خود را انتخاب کنید که می تواند بلوز، دامن، شلوار، پیراهن و … باشد. از ویژگی های مهم این نرم افزار روش چاپ آن می باشد که شما نوع کاغذ را انتخاب می کنید و نرم افزار، الگو را بر اساس اندازه کاغذ انتخابی شما قسمت بندی می کند. پس از چاپ کافیست شما ورقه های چاپ شده را به همدیگر بچسبانید و الگو را با اندازه واقعی در اختیار داشته باشید. به همین سادگی!

 

نرم افزارهای طراحی لباس

نرم افزار طراحی لباس سی دیزاین

با استفاده از این نرم افزار طراحی لباس می توانید علاوه بر تهیه و ترسیم الگوها، ایده پردازی کرده و مدل های خلاقانه ای را به مرحله تولید، برسانید. نرم افزار سی دیزاین این امکان را به طراحان لباس می‌ دهد که بتوانند در طول فعالیت خود، فایل‌ های فنی را که شامل تمامی الگوها، اطلاعات و مشخصات محصول است؛ ایجاد و سازماندهی کرده و آن را با تامین‌ کنندگان، به اشتراک بگذارند. نرم افزار C-Design به راحتی با برنامه‌های corel draw و illustrator همگام می ‌شود. این برنامه به شما این امکان را می دهد که بتوانید برای طرح‌‌ های دو بعدی و تصویرسازی‌ های لباس‌هایتان الگوهای دقیقی رسم کنید و آن ها را به مرحله اجرا، برسانید.

نرم افزار طراحی لباس راینو

راینو (Rhino 6) از نرم افزارهای ارزان اما قدرتمند است که مجموعه‌ ای جامع از ابزارها را برای ایجاد مدل‌ های دقیق، پیچیده و سه بعدی به طراحان لباس، ارائه می‌ دهد. ویژگی این نرم افزار انعطاف پذیری بالای آن است که کاربرد آن تنها معطوف به طراحی لباس نیست بلکه برای زمینه های دیگر مثل معماری یا طراحی جواهرات و دیگر طراحی های صنعتی، مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از نرم افزار راینو به این صورت است که شما به عنوان یک طراح حرفه ای به راحتی هر طرح خلاقانه‌ ای که در ذهن داشته باشید می توانید به صورت سه بعدی و دقیق در کامپیوتر رسم کنید. از آنجایی که هندسه به صورت خطوط ریاضی در این نرم افزار تعریف شده است؛ نرم افزار طراحی لباس راینو در تبدیل هندسه به نمونه‌ های واقعی یک گام جلوتر از سایر نرم افزارهای مدل ساز می ‌باشد.

اگر از جمله طراحان جواهرات و اکسسوری هستید؛ راینو می تواند بسیار برایتان کاربردی باشد. با یادگیری و به کارگیری این نرم‌ افزار به راحتی می توانید مدل های خود را طراحی، مدلسازی و تولید کنید.

نرم افزارهای طراحی لباس برای اندروید

نرم افزارهای طراحی لباس ارائه شده اند نه تنها برای ویندوز قابل نصب و استفاده هستند بلکه برای دستگاه های دیگر مثل تبلت هم کارایی دارند. البته برای اینکه بتوانید از این نرم افزارها بر روی تبلت یا گوشی موبایل خود استفاده کنید؛ می بایست نسخه اندرویدی آن را تهیه و نصب کنید. با این کار می توانید حتی در سفر یا هر جای دیگری از این نرم افزارها استفاده کرده و کار طراحی را به راحتی، انجام دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *