آموزش عکاسی

جبران نوردهی عکاسی چیست و چرا باید در آن ماهر شوید؟

Rate this post

عکاسی یکی از کارهایی است که اغلب افراد به آن علاقه دارند و امروزه با توجه گسترش دوربین‌ها عکاسی و تلفن‌ها همراه با دوربین‌ها با کیفیت، عکاسی در بین اغلب افراد گسترش یافته است.

تقریباً در هر دوربین جبران نوردهی عکاسی وجود دارد که می‌توان از آن استفاده نمود که به طور دستی و اتوماتیک قابل استفاده می‌باشد؛ اما هر کدام از آن‌ها، نیاز به آموزش دارد که می‌توانید در دوره‌ عکاسی در آموزشگاه هنرآموزی استفاده کنید.

این دوره‌ها عکاسی در چهار ترم برگزار می‌شود که شامل ترم دیجیتال و عمومی ، ترم تکنیکال ، ترم نورپردازی و ترم نرم افزار عکاسی می‌باشد. در نظر داشته باشید این کلاس‌ها به صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شوند و افراد با هر سطح از دانایی نسبت به عکاسی می‌توانند از آن بهره ببرند.

اهمیت جبران نوردهی عکاسی چیست و چرا باید در آن ماهر شوید؟
اهمیت جبران نوردهی عکاسی

جبران نوردهی در عکاسی چیست

جبران نوردهی یک راه آسان و سریع می‌باشد که با استفاده از آن می‌توان مقدار نوری که دوربین دریافت می‌کند را کم و یا زیاد کرد. در واقع در این کار، به دوربین دستور داده می‌شود که چقدر نور دریافتی را زیاد کند و یا چقدر آن را کم کند که در دوربین با استفاده از Exposure Value انجام می‌شود.

پس از استفاده از آن می‌توان به عکس دلخواه با مقدار نور دلخواه رسید که می‌تواند روش‌تر و یا تیره‌تر از عکس‌ها با حالت معمولی باشد.

دلایل استفاده از جبران نوردهی

اغلب دوربین‌هایی که امروزه از آن استفاده می‌شود توانایی نوردهی اتوماتیک دارند اما در آن محدودیت‌هایی وجود دارد. دوربین هر چقدر هم که پیشرفته باشد، اما گاهی باید از قسمت دستی برای نوردهی استفاده کرد.

عکاس با استفاده از این روش می‌تواند تنظیمات مناسبی را برای نور ایجاد کند و یا به اصطلاح جبران نوردهی در عکاسی را انجام دهد.

عکاسی در زمان‌ها مختلفی انجام می‌شود و از طرفی، هر عکس ممکن است به سبک متفاوت باشد بنابراین در هر دو مورد نیاز است تا نور دوربین تنظیم شود.

بسیاری از دوربین‌ها برای حفظ جزئیات طراحی شده‌اند بنابراین به طور طبیعی تصاویر را تاریک‌تر می‌کنند؛ بنابراین با استفاده از جبران نوردهی این رفتار اصلاح می‌شود و نوردهی مطابق با انتظارات می‌گردد اگرچه ممکن است برخی از اطلاعات برجسته از بین برود.

از طرفی ممکن است دوربین آنچه را که در صحنه دارای اهمیت است را درک نکند و آن را به طور مداوم نور سنجی کند بنابراین بخش‌هایی از تصویر تاریک و بخش‌ها دیگر روشن می‌شود که در اینجا نیز نیاز به نورسنجی می‌باشد.

از طرفی در مناطق وسیع برفی، برای گرفتن عکس‌ها سیاه و سفید، گرفتن عکس‌ها دارای هایلایت روشن و غیره به این مد عکاسی نیاز است.

آموزش جبران نوردهی عکاسی

نحوه استفاده و دسترسی به جبران نوردهی به دوربین مورد استفاده بستگی دارد اما بسیاری از آن‌ها شبیه به یکدیگر می‌باشد. برای استفاده از آن دکمه‌ای به شکل مربع قرار داده شده است که در آن دو مثلث با علامت‌ها + و – قرار دارد. برای استفاده از آن، باید این دکمه پایین نگه‌ داشته و دکمه گردان مربوط به آن حرکت دهید تا زمانی که تصویر به نوردهی مطلوب برسد. پس از آن، باید آن را فشار دهید و آن را بر روی صفحه نمایش انتخاب کنید.

در برخی از دوربین‌ها دیگر این کار به سادگی انجام می‌شود و باید در آن‌ها، دکمه گردان را چرخاند تا نوردهی به قسمت مطلوب برسد. توجه داشته باشید این نوردهی‌ها در مدها مختلف مانند نوردهی برنامه، اولویت دیافراگم و اولویت شاتر استفاده می‌شود.

برای یادگیری دقیق جبران نوردهی می‌توانید از کلاس‌ها آموزشگاه دانش هنر استفاده کنید که در هفته، دو بار برگزار می‌شوند و پس از برگزاری کلاس، ویدئو کلاس در اختیار هنرآموزان قرار می‌گیرد.

نکات مهم برای جبران نوردهی

  • در دوربین‌ها دیجیتالی گزینه‌ای وجود دارد که در دوربین‌ها آنالوگ قرار ندارد و آن این است که در دوربین‌ها دیجیتال می‌توانید عکس را بلافاصله پس از گرفتن بررسی کنید. این کار در شرایطی که نور به اندازه کافی نیست باید پس از هر عکس انجام شود تا نور عکس‌ها تنظیم شوند و هر عکس بهبود یابد.
  • یکی دیگر از نکاتی که برای جبران نوردهی باید به آن توجه شود، این است که دوربین به شکلی تنظیم شود که هیستوگرام هم در زمان بررسی تصویر به نمایش در بیاید. هیستوگرام نوردهی قابلیت خوبی می‌باشد که در دوربین‌ها عکاسی وجود دارد و برای بررسی نور تصویر می‌توان از آن بهره برد.
  • میزان نوردهی در هر برند متفاوت است؛ بنابراین در تصویر برداری باید به نوردهی هر کدام و جبران آن توجه کنید تا بتوانید تصاویر مطلوبی را بگیرید.
  • نکته دیگری که باید به آن توجه شود این است که اکثر دوربین‌ها در حالت غیر فعال، جبران نوردهی غیر فعال دارند. در واقع در حالت کنترل خودکار، تمام تنظیمات در اختیار دوربین قرار دارد و عکاس فقط می‌تواند جهت دوربین و مقدار زوم را تغییر دهد؛ اما اگر شما عکاس حرفه‌ای هستید، نباید از نوردهی و جبران آن، به صورت خودکار استفاده کنید.

جبران نوردهی در دوربین نیکون

در دوربین‌ها نیکون برای این کار، دکمه‌ای وجود دارد که علامت +, – بر روی آن قرار دارد. برای جبران نوردهی باید این دکمه نگه داشته شود و سپس دکمه چرخان در پشت دوربین، چرخانده شود تا نور موجود در تصویر، کم و یا زیاد شود.

در این دوربین‌ها تغییر نور با شاتر نیز انجام می‌شود که بستگی به مود عکاسی دارد که ممکن است سرعت شاتر کم‌تر شود، دیافراگم بازتر شود و ترکیبی از هر دو؛ اما در نظر داشته باشید که در هر دو صورت، نور عکس بیشتر و یا کمتر از حد مورد نظر می‌شود و تنظیم آن به مقدار نور موجود در تصویر بستگی دارد؛ بنابراین باید دکمه EXP COMP نگه داشته شود و با دکمه چرخان استاپ نور تغییر داده شود. این کار باید به صورت مجدد تکرار شود تا نور به مقدار مورد نظر برسد.

جبران نوردهی در دوربین کانن

جبران نوردهی در دوربین کانن و دوربین نیکون شبیه به یکدیگر است بنابراین می‌توانید از مطالب گفته شده در قسمت قبل استفاده کنید.

جمع بندی

نور یکی از مهم‌ترین ملاک‌ها در عکاسی می‌باشد که باید به خوبی تنظیم شود؛ بنابراین در اغلب دوربین‌ها قسمتی به نام جبران نوردهی وجود دارد که از آن به طور خودکار و یا دستی می‌توان استفاده کرد که در دوربین‌ها نیکون و کانن به یک شکل استفاده می‌شوند. همان‌طور که گفته شد، برای آموزش بیشتر می‌توانید در کلاس‌های آموزشگاه هنرآموزی شرکت کنید.

این کلاس‌ها (چه به صورت حضوری و چه به صورت آنلاین) به صورت تعاملی برگزار می‌شوند بنابراین استاد و هنرجویان باید در کلاس حضور داشته باشند. در کلاس‌ها آنلاین از ویدئوها مختلفی که با کیفیت بالا از کلاس‌ها استاد گرفته شده است استفاده می‌شود و در صورتی که هنرآموز در کلاس داشته باشد، می‌تواند پاسخ آن را از استاد دریافت کند و از پشتیبانی کلاس نیز بهره ببرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *