آموزش طراحی لباس

اهمیت استایل شناسی طراحی لباس

5/5 - (2 امتیاز)

استایل شناسی طراحی لباس یکی از موارد حیاتی در طراحی لباس است که به طراحان کمک می کند تا با توجه به روند های مد، سلیقه های مختلف و نیازهای مشتریان، طرح های منحصر به فرد و جذابی را ارائه دهند. این مفهوم به طراحان کمک می کند تا با ترکیب رنگ ها، الگوها، فرم ها و جزئیات مختلف، یک استایل خاص و قابل تمایز ایجاد کنند که مشتریان را جذب و تحت تاثیر قرار دهد.

به طور کلی، استایل شناسی در طراحی لباس نقش مهمی در بهبود کیفیت و جذابیت ظاهری لباس ها دارد. با توجه به تغییرات مد، استایل شناسی به طراحان کمک می کند تا همیشه در حالت جدید و متناسب با ذائقه های مختلف باشند. این موضوع نه تنها به توسعه صنعت مد کمک می کند بلکه به ارتقای سلیقه و استایل شخصی هر فرد نیز کمک می کند.

یکی از مهم ترین مواردی که در طراحی لباس برای طراحان لباس و فعالان این عرصه اهمیت زیادی دارد، سبک شناسی و استایل شناسی در طراحی لباس است. هر کسب و کار و هر فرد با توجه به حوزه کاری و شخصیتی که دارد انواع محدودی از سبک طراحی لباس را می پسندد.

طراحی لباس یکی از عرصه های پر کاربردی است که در طی سال های اخیر طرفداران زیادی داشته است. فعالیت در حوزه طراحی لباس و طراحی مد بستر خوبی برای علاقه مندان به هنر فراهم کرده که با یادگیری و شرکت در کلاس های آکادمیک می توانند طرح های انتزاعی خلاقانه ای که در ذهن دارند را روی کاغذ و سپس پارچه پیاده و اجرا کنند.

با علم و دانش استایل شناسی می توان شخصیت و حتی جایگاه شغلی فرد را شناخت. زمان طراحی لباس علاوه بر استایل شناسی، پارامترهای دیگری از جمله میل و سلیقه و اندیشه های فردی، سبک زندگی فرد، قد و هیکل و … تاثیر زیادی دارد.

با انتخاب استایل صحیح زمان حضور در جوامع و محل های مختلف می توان علایق، مدرن یا کلاسیک بودن شخصیت فرد، سن و حتی فرهنگ و نوع سیاست فرد پی برد. انتخاب استایل با توجه سن، فرهنگ، اندام، شخصیت، سن و جایگاه شغلی فرد تاثیر و اهمیت زیادی دارد. یکی از کلماتی که مکررا در دنیای طراحی مد و لباس می شنوید، استایل شناسی و سبک های مختلف طراحی لباس است که در این مقاله به طور مفصل آشنا می شویم.

اهمیت استایل شناسی طراحی لباس
اهمیت استایل شناسی طراحی لباس

تعریف استایل شناسی در طراحی لباس

استایل به معنی مٌدل و سبک است. با توجه به این که در صنعت مد و طراحی لباس استایل فقط به ترکیبی از لباس پوشیدن و ست کردن لباس ها با یک دیگر گفته می شود. اما استایل به طور کلی به مجموعه ای از فاکتورهای مختلف از جمله لباس پوشیدن، طرز رفتار، صحبت کردن، آرایش مو  و صورت، حرکت های بدن و … می گویند. استایل و نوع پوشش هر فرد بازتابی از نوع و سبک زندگی هر فرد است و فقط به نوع لباس پوشیدن محدود نمی شود.

استایل شناسی در سبک طراحی مد بر اهمیت آن افزوده می شود و در کلاس آنلاین طراحی لباس به طور کامل به معرفی انواع سبک ها و استایل ها پرداخته می شود. استایل ها از نظر زمان، از نظر کاربرد، نماد شناسی، و حتی از نظر سادگی به چندین بخش مختلف تقسیم می شود.

در بحث استایل شناسی در طراحی لباس رنگی که انتخاب می کنید، جنس پارچه، ترکیب بین رنگ ها، و حتی اکسسوری ها اهمیت زیادی دارد و می تواند معرف فردی باشد که از آن ها استفاده می کند. شناخت سبک ها کمک می کند که با دید بازتر و به صورت اصولی برای سن و جنسیت و مشاغل و حتی سلایق مختلف شروع به طراحی لباس کنید.

اهمیت استایل شناسی در طراحی لباس

با وجود این که بسیاری عقیده دارند برای موفقیت در این حوزه و شناخت سبک در طراحی لباس لازم است تحصیلات آکادمیک داشته باشید، اما کلاس طراحی لباس در آموزشگاه ها نیز پاسخگوی نیاز و علاقه هنر آموزان خواهد بود.

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث افزایش اهمیت استایل شناسی شده این است که با نقاط ضعف و قوت و عوامل افول و نزول برترین استایل هایی که ترند بوده اند را می توانید شناسایی کنید.

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که یک نفر را معمولا با لباس های یک رنگ یا یک تنالیته رنگی یکسان و مشابه دیده اید و در آخر می گوییم، سبک زندگی او این گونه است.

اهمیت استایل شناسی در طراحی لباس این است که می توانید تاثیر استفاده از رنگ های مختلف  و تاثیر آن در مقوله روانشناسی را درک کنید. علاوه بر این، انتخاب رنگ ها با توجه به مشاغل مختلف و حتی سمتی که دارند تاثیر زیادی دارد. برای مثال تفاوت رنگ در محیط کارخانجات، در مراکز مذهبی، در بیمارستان ها، و … تفاوت زیادی با یک دیگر دارد.

لباس بهیاران، پرستاران ، پزشک و … با یک دیگر متفاوت است. با این تفاوت رنگ ها حتی افرادی که به این محیط ها مراجعه می کنند متوجه تفاوت سمت کاری افراد با یک دیگر می شوند. درک این موضوع برای فعالان حوزه مد باعث می شود که برای تیپ های شخصیتی مختلف، مشاغل متفاوت، سن و جنسیت های مختلف و حتی با توجه به سلیقه و عقاید فرد لباس طراحی کنید.

توجه به سلایق و علایق فرد و طراحی لباسی متناسب با سلیقه و نیاز و استایل کاری و شخصیت آن ها یکی از مهم ترین دلایلی است که تاثیر مستقیمی روی افزایش رضایت مشتریان و مخاطبان شما خواهد داشت. علاوه بر این، این دیدگاه برای مشتریان ایجاد می شود که شما فردی حرفه ای هستید و  اصول مرتبط با سبک طراحی لباس را رعایت می کنید.

استایل شناسی طراحی لباس
استایل شناسی طراحی لباس

انواع سبک و استایل در طراحی لباس

شناخت و انتخاب سبک طراحی لباس یکی از المان های مختلفی است که می توانند نمایان گر شخصیت و سبک و سلیقه فرد باشد. استایل شناسی کمک می کند که شناخت بهتری نسبت به خود و اطرافیان داشته باشیم. هر استایل دارای ویژگی ها و مشخصه های مختلفی است که به طراحان مد و لباس کمک ویژه ای می کند. استایل های رایج در ایران و جهان به شرح زیر است:

 • استایل از نظر سادگی
 • استایل از نظر زمان
 • استایل از نظر کاربرد
 • استایل از نظر نماد شناسی

استایل شناسی از نظر سادگی

کلیه این استایل ها دارای زیر مجموعه های مختلفی است که به طور مفصل به معرفی و شرح آن ها می پردازیم.

 • استایل مینیمال: از مهم ترین ویژگی های استایل مینیمال پالت رنگی آن است. رنگ های خاکستری، سفید و سیاه و نود از مهم ترین رنگ های استایل مینیمال است. اکسسوری هایی که برای این استایل انتخاب می شود، ساده و ظریف است تا تاثیر گذاری آن بیشتر و پر رنگ تر شود.
 • استایل ماکسیمال: یکی از استایل های پر زرق و برق که انتخاب آن جسارت زیادی می خواهد، استایل ماکسیمال است. رنگ های این استایل رنگی گرم و پر حرارت و اکسسوری های آن فانتزی است و جلوه خاصی به افراد می دهد. این استایل دارای لباس های چند لایه و رنگی و انتخاب اکسسوری زیاد هیچ محدودیتی ندارد.
 • استایل وکسیمال: در استایل وکسیمال بیشتر از رنگ های سبز و آبی و صورتی  و به طور کلی رنگ های شاد و اکسسوری با رنگ های مختلف و شاد است. الگوهای مورد توجه این استایل توپ توپی، گل گلی و نقطه دار و پارچه های آن حریر و گیپور است.

استایل از نظر زمانی

 • استایل مدرن: استایل مدرن در مدت کمی که وارد بازار شده طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. پالت رنگی این استایل رنگ های محدود با طراحی ساده و شیک و با مقدار کمی چاشنی های متفاوت است.
 • استایل ترندی: به استایل ترند، استایل مٌد روز گفته می شود. استایل ترند از آخرین تحولات و تاثیراتی که روی صنعت مد مربوط است، پیروی می کند. این استایل با تغییر فصول تغییر می کند.
 • استایل کلاسیک: اساس استایل کلاسیک، شیک پوشی و انتخاب محافظه کارانه و آراستگی است. فرد با انتخاب استایل کلاسیک اعتماد به نفس، قدرت، و قدرت کنترل خود را به نمایش می گذارد.  این استایل معمولا برای محیط اداری و محل کار انتخاب می شود. رنگ های این استایل معمولا خثنی، پیراهن های سفید و ساده، چکمه های ساق بلند، و اکسسوری های شیک است.
 • استایل وینتیج: این سبک مناسب افرادی است که سبک های قدیمی را دوست دارند. در این استایل سبک های قدیمی گذشته یا تقلید می شود یا مجددا نو سازی می شود. اکسسوری و زیور آلات این استایل گردنبندهای ضخیم و النگوهای بزرگ است. جنس کفش های این استایل چرم و رنگ آن ها خنثی است.
 • استایل رترو: استایل رترو در سال 1970 و 1980 وارد دنیای مد شد. این استایل الهام گرفته از طرح های قدیمی و نوستالژی است و به صورتی مدرن اجرا می شود. نمونه ای از این استایل در لباس های ورزشی، تی شرت، پیراهن و … است که در پالت رنگی آن رنگ های پاستیلی و نئونی است. رنگ های  این استایل متناسب با هر فصل تغییر می کند.

استایل از نظر کاربرد

 • استایل کژوال: استایل کژوال راحت و سبک و متناسب با بسیاری از موقعیت ها است. با این سبک می توانید به راحتی با مٌد روز مطابقت داشته باشید. این استایل شامل هودی، تی شرت، شلوار جین، ژاکت پایه است. کفش های این استایل نیز کفش های کتانی، چرم، و جیر است.  در انتخاب این سبک هیچ محدودیتی وجود ندارد.
 • استایل خیابانی: این استایل از خیابان نشات گرفته و از قرن 20 مورد توجه قرار گرفته است. بسیاری از جوانان، بلاگرها، سلبریتی های فعال در حوزه ورزشی، اجتماعی و … از این سبک استفاده می کنند. در این استایل نیز تغییر و تحولاتی متناسب با ترندهای روز ایجاد می شود.
 • استایل کالج: استایل کالج مناسب برای دانش آموزان و دانشجویان است که در آن برندهای معروف و گاهی گران قیمت وجود دارد. آیتم های این استایل بلوزهای سفید، یقه بسته و با طرح های ساده ، کفش کتان، شلوار فاق بلند، کفش لوفر، دستبندهای چرم و جیر و گردبندهای ظریف است.
 • استایل رسمی: استایل رسمی مناسب محل کار، مجالس و قرارهای رسمی است. آیتم های این استایل ساده، رسمی و اتو خورده و صاف و تنالیته های رنگی آن یک دست و محدود است. فرم این استایل کت و شلوار، کت و دامن، پالتوهای بلند، کیف های چرمی، و اکسسوری های ساده و شیک است.
 • استایل ورزشی: استایل ورزشی ساده و راحت و در عین حال جذاب است. المان های این استایل لگ ورزشی، هودی، کفش های کتانی، و جنس این لباس ها از الیاف نخی و پنبه است.
 • استایل هنری: استایل هنری یا آرتیستی نمایان گر شخصیت فرد و تجلی روحیه هنری فرد است. لباس های دست دوز، اکسسوری های دست ساز، چاپ دستی روی لباس، دوخت سنتی و با رنگ های گرم از ویژگی شاخص این استایل است.
 • استایل اگزوتیک: از ویژگی بارز استایل اگزوتیک انتخاب رنگ و طرح ها و اکسسوری های عجیب است. انتخاب رنگ های عجیب و تند، زیور آلات خاص و کفش های غیر معمول و طرح های پیچیده در این استایل زیاد مشاهده می شود.
 • استایل تام بوی: این استایل مناسب دخترانی است که به پوشیدن لباس هایی با سبک پسرانه علاقه دارند. این استایل راحت، گاهی گشاد برای دختران علاقه مند به خصوصیات و استایل پسرانه است. المان های این استایل لباس هایی با سایز  اور سایز، پیراهن جلو باز، کفش های راحت، شلوار جین و … است.
 • استایل الگانت: از مهم ترین المان های استایل الگانت اکسسوری های ظریف، اما پر زرق و برق است. این استایل با درخشندگی بی نظیری که دارد نگاه همه را به خود جلب می کند. این مدل شباهت های زیادی با طراحی لباس مجلسی دارد.
 • استایل کاری: مناسب خانم ها و آقایانی است که در مراکز کار و حرفه خاصی مشغول فعالیت هستند. مانتوهای بلند و جذب، شلوارهای ساده و راسته و ایجاد اقتدار خاص مناسب حفظ و ایجاد یک شان اختصاصی برای خانم ها و آقایان است.

استایل شناسی از نظر نماد شناسی

 • استایل بوهو: در استایل بوهو از رنگ های تقریبا گرم و با اشکال هندسی مختلف، حاشیه ها و زنجیرها استفاده می شود. این ویژگی از مهم ترین تفاوت طراحی لباس و تصویر سازی است که طرفداران این سبک در طراحی مد از خود نشان داده اند. این استایل برگرفته از طبیعت و بدون توجه چارچوب های رسمی است. آزادی از ویژگی بارز این سبک است.
 • استایل گوتیک: استایل گوتیک دارای ویژگی های تاریک، مرموز، و قدیمی است. در این استایل از رژ لب ها و لاک های تیره استفاده می شود. پارچه های آن نیز چرمی، مشکی، ضخیم و نشان دهنده یک استایل اغراق آمیز است.
 • استایل هیپ هاپ: این سبک برخواسته از نا امیدی، و تبعیض است که از لباس های جامعه سنتی آفریقایی- آمریکایی بر گرفته شده است. لباس های این استایل اور سایز، و اکسسوری های آن فلزی، و زنجیرهای ضخیم است.
 • استایل راکر: استایل راکر ارتباط مستقیمی با موسیقی سبک راک دارد. در این استایل از رنگ های تیره، شلوار جین و چرمی استفاده می شود. اکسسوری های این استایل نیز دستبند چرمی و ضخیم است.
 • استایل کابوی: این استایل تحت تاثیر زندگی طبیعی و اخلاق گاو چرانان پدیدار شده است. المان های این استایل شلوار جین، پیراهن چهار خانه، کت جیر و دستمال گردن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *