header site akkasmosalman.ir

چگونه دوربین مناسبی را انتخاب کنیم؟

بسم الله. هوالمصوّر
چگونه دوربین عکاسی مناسبی را انتخاب کنیم؟ بخش اول.
نحوه انتخاب دوربین:
امروزه رشد تکنولوژی و تولید انبوه انواع لوازم تصویربرداری و عکاسی در جهان، مردم را به مشتاقانی برای تهیه این نوع دستگاه‏ها تبدیل کرده تا هرکدام خاطرات و زندگی روزمره خود را برای خود و آیندگان ثبت و ضبط نمایند. اما از آنجایی که این دوربین‏ها بسیار متنوع بوده و در مدل‏ها، شکل‏ها، رنگ‏ها و با کاربردهای گوناگون در بازار وجود دارند، شاید خریدار را دچار سردرگمی و دشواری در انتخاب کند.
آیا شما به دنبال دوربین‏های قدیمی که فیلم می‏خورند و اصطلاحاً به آنالوگ مشهورند هستید؟ یا که می‏خواهید بهترین مدل دوربین دیجیتال روز را خریداری کنید؟
چه نوع دوربینی جوابگوی نیاز شماست؟ دوربینی کوچک که درون جیب شما جای گرفته و به سهولت و سادگی یک گوشی تلفن همراه در دسترستان بوده و بتوانید به سرعت با آن عکاسی کنید؟ شاید هم در جستجوی تلفن همراهی هستید که دوربین چندمگاپیکسلی داشته باشد؟ یا به دنبال دوربین بزرگتری می‏گردید که لنزهای قابل تعویض داشته و بتوان با استفاده از لوازم جانبی بیشتر عکس‏های زیباتری خلق کرد؟!
باید گفت که جدای از مسأله مالی و مقدار موجودی جیب شما، هر دوربینی دارای مزایا و معایب خاص خودش است و اینها همه بستگی به این دارد که قصد تهیه چه نوع عکسی و با چه کیفیتی را دارید؟

تعیین اولویت ها:
اصولاً باید هنگام انتخاب دوربین چهار نکته مهم را مد نظر داشت:
۱- کیفیت تصویر یا رزولوشن (Resolution)
۲- سهولت کاربرد
۳- توانایی ابتکار عمل در تنظیمات دوربین
۴- میزان هزینه کرد
ابتدا باید تصمیم بگیرید چه هدفی از عکس‏هایی که تهیه می‏کنید، دارید و با چه موضوعی سر و کار خواهید داشت؟ سپس بر این اساس به اولویت‏ بندی نکات بالا بپردازید.

کیفیت تصویر یا رزولوشن (Resolution):
کیفیت تصویر یعنی اینکه عکس در بازنمایی، با جزئیات بیشتر و دقیق‏تر دیده شود.
امروز در محاوره عامیانه درباره هرنوع دوربین عکاسی دیجیتال، اولین سوالی که پرسیده می‏شود این است که چند “مگاپیکسل” است؟! یکی از معیارهای روش اندازه‏گیری کیفیت تصویر گرفته با عنوان تعداد پیکسل (کوچکترین واحد نمایش تصویر) سنجیده می‏شود و چون تعداد این پیکسل‏ها خیلی زیاد است از پیشوند “مگا” که به معنی “میلیون” است، قبل از نام “پیکسل” استفاده می‏شود و به این ترتیب “مگاپیکسل” که عبارت است از یک میلیون نقطه در تصویر اینچ، برای نشان دادن کیفیت تصویر دوربین‏های دیجیتال، یعنی “رزولوشن” بکار می‏رود؛ در دوربین های دیجیتال اصولاً کیفیت تصویر با تعداد اجزای تصویر و پیکسل هایی که در ایجاد تصویر به وسیله حسگر ها به کار رفته اند، تعیین می شود. پس دوربینی که مثلا ۸ مگاپیکسل است یعنی حسگر* بکار رفته در دوربین، ۸ میلیون پیکسل در اینچ دارد! اما باید بدانیم که این رزولوشن واقعی است یا کاذب و در اصل پیکسل مؤثر چقدر است؟ ابعاد تصویر با رزولوشن همخوانی دارد یا خیر؟ خوب است این نکته ذکر شود که در اکثر دوربین‏های دیجیتال کامپکت، خودکار و صدالبته دوربین‏‏های موبایل، رزولوشن واقعی نیست و به جهت جلب و جذب مشتری یک عددی کاذب اعلام می‏شود؛ البته سازنده سعی می‏کند برای رضایتمندی خریدار، سایز و ابعاد تصویر را در ذخیره ساز دوربین بزرگتر کند تا نزدیک به رزولوشن واقعی باشد. اما همین موضوع در دوربین‏های بزرگ‏تر حرفه ای و نیمه خودکار به واقعیت می‏انجامد و رزولوشن (کیفیت تصویر) گفته شده در معرفی دوربین بسیار نزدیک است و اگر ۸ مگاپیکسل در تبلیغات اعلام می‏شود، روی جعبه دوربین ۸٫۲ مگاپیکسل به عنوان تعداد پیکسل مؤثر در عکس ذکر می‏گردد! 
حالا که صحبت از پیکسل شده خوب است اینطور راهنماییتان کنم که اگر نیاز دارید تصاویر را بزرگنمایی کرده و با کیفیتی خوب در صفحات وب و وبگاه‏ شخصی یا سایت‏های خبری استفاده کنید و یا تا حد چاپ یک کاغذ cm 20*30 بکار ببرید، دوربین‏هایی را انتخاب کنید که دارای حداقل کیفیت تصویری ۶ مگاپیکسل یا ۶ میلیون پیکسل در اینچ باشند و دوربینی که این حداقل را نداشته باشد نسبتاً نامناسب محسوب می‏شود.
اگر می‏خواهید عکس‏هایی با بهترین کیفیت ممکن و ریزترین جزئیات و به قولی موشکافانه در نمایش، چاپ در ابعاد خیلی بزرگ، ارسال به مسابقات عکاسی و به ویژه برای کار آتلیه و یا در جهت کارهای تبلیغاتی بکار گیری کنید، بایستی دوربینی که تهیه می‏کنید دارای حداقل رزولوشن Mp 10 و در بهترین حالت Mp 18 مگاپیکسل باشد و نیز از امکان عکاسی با فرمت Raw* برخوردار بوده، تا در ابعادی خیلی بزرگتر و با جزئیات بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.
* درباره حسگر و نقش آن در دوربین عکاسی در درس دیگری بحث خواهد شد.
* فرمت Raw را در درس دیگری به صورت مفصل توضیح می‏دهم.
توضیحی کوتاه هم درباره انتخاب دوربین‏های آنالوگ یا فیلمی: اندازه و قطع دوربین‏های آنالوگ هم بسیار متنوع است! درباره این نوع دوربین‏ها هرچقدر قطع فیلم مورد استفاده برای هرتصویر بزرگتر باشد، تصویر از کیفیت بهتری برخوردار خواهد بود. متداولترین و پرکاربردترین قطع در این فیلم‏ها ۳۵ میلیمتری است و ابعاد محل قرارگیری آن در دوربین چیزی حدود ۱*۱٫۵ اینچ یا  ۲۴*۳۶ mm است. در برخی دیگر از این دوربین‏ها ابعاد محل فیلم به اندازه ۱۰*۸  اینچ یا  ۲۰*۲۵ cm هم می رسد. دیگر قطع‏ها عبارت است از ۱۷*۱۳ – ۲۸*۲۸ – ۶۰*۴۵ – ۶۰*۶۰ – ۶۰*۷۰ – ۶۰*۹۰ – ۱۰۰*۱۲۵ میلیمتر، به ترتیب فیلم ۱۱۰، ۱۲۶ و فیلم‏های ۱۲۰ که هرکدام کاربرد خاصی در عکاسی آنالوگ* داشته و دارند.
*در آموزشی عکاسی پیشرو، سعی بر این است هر دو جنبه عکاسی آنالوگ و دیجیتال در کنار هم گفته شود.

سهولت کاربرد:
هرچه دوربین کاربری راحت‏تر و روان‏تری داشته باشد، عکاسی با آن برای عکاس شیرین‏تر می‏شود و انتخاب دوربین‏هایی که دارای سیستم بسیار پیچیده‏ای هستند، در هنگام استفاده، عکاس را همواره با مشکلاتی مواجه می‏سازند.
اگر قصد دارید به خوبی و راحتی از دوربین عکاسی خود استفاده کرده و به عکس‏های مطلوبی دست پیدا کنید، دوربینی را که دارای کاربری آسان‏تری است، انتخاب نمایید.
با کمی کنکاش و دقت می‏توانید بهترین دوربین را در کاربرد انتخاب کنید: دوربینی که به سرعت روشن شده و آماده به کار عکاسی باشد، دوربینی که تنظیمات راحت و روان برای سوژه های سریع و گذرا را داشته باشد، دوربینی که ذخیره‏ساز انرژی (باطری) آن به سرعت تخلیه نشده و براحتی شارژ شود، دوربینی که منظره یاب بزرگی داشته تا بهترین زاویه را با جزئیات بیشتر ببینید، دوربینی که دارای نور پرتاب کننده (فلاش) باشد تا در مواقعی که با کمبود نور، سایه‏های زیاد و … مواجه می‏شوید جبران نوردهی داشته باشد و …
اگرچه حمل دوربین‏های کوچک و اصطلاحاً کامپکت راحت‏تر بوده و می‏توانید آن‏ها را هر جایی که بخواهید حمل کنید، اما ممکن است با گذشت زمان به این نتیجه برسید که دکمه ها و قدرت عملکرد آن پاسخگوی نیاز شما نیست. از سوی دیگر دوربین‏های بزرگتر هم در مواجه شدن با برخی موضوع ها کارآیی مناسبی ندارند.
پس همواره بدنبال دوربین‏هایی باشید که راحت‏ترین امکانات را با بهترین کارایی و ابعاد برای شما داشته باشد.
البته فراموش نکنید که مطالعه کتابچه‏های معرفی، بروشورهای آموزشی و راهنمای دوربین، کسب تجربه و … امروز هر ناآشنایی را با پیچیده‏ترین تکنولوژی و ساختمان دوربین عکاسی می‏تواند آشنا نماید.

توانایی ابتکار عمل در تنظیمات دوربین:
مهم ترین نکته ای که تعیین می کند یک عکس، عالی، خوب، ضعیف و یا حتی معمولی است، امکان تنظیم دوربین توسط عکاس است.
در اغلب موارد در دوربین‏هایی که از حالت اتوماتیک و برنامه پیش فرض عکاسی خودکار پشتیبانی می‏شوند، شما فقط دوربین را به سمت موضوع گرفته و دکمه شاتر را فشار می دهید و خود دوربین مابقی کارها را انجام می‏دهد. برای این که نتیجه بهتری به دست آورید حداقل بایستی که بتوانید فاصله دوربین را برای عکاسی از هر موضوعی که مورد نظر است تنظیم کرده و تعیین کنید که کدام قسمت از تصویر، واضح و درخشان و یا محو و مات باشد. این یعنی همان فوکوس و وضوح تصویر.
در حالت مطلوب باید بتوانید موضوع عکاسی خود را دقیقاً همان طور که هست بدون هیچ تغییری از داخل کادر دوربین مشاهده کرده و بدانید که بر روی چه قسمتی از تصویر فوکوس کرده اید و تمایز سوژه را از دیگر چیزهایی که در عکس دیده می‏شود بیان نمایید.
پس در انتخاب دوربین مناسب، آن دوربینی که از قدرت فوکوس بالا ، چه نقطه ای ، چه میدانی و چه خودکار برخوردار باشد برای شما بهتر است. ایده آل در این‏ها دوربینی است که دارای لرزشگیر باشد.
دوربین‏هایی که دارای تنظیمات بیشتر مثل سرعت شاتر، دیافراگم، حساسیت، استاپ، وایت بالانس و … هستند به عکاس کمک می‏کنند تا با نورسنجی دقیق در هر مقدار نوری، عکاسی ای موفق با ثبتی زیبا داشته باشد.
همیشه به یاد داشته باشید که این عکاس است که عکس می‏گیرد نه دوربین عکاسی.

میزان هزینه کرد:
زمانی که دوربینی را خریداری می‏کنید، دوست دارید به اندازه ی پولی که هزینه کرده اید، بتوانید از آن دوربین استفاده کنید.
هر چقدر کیفیت تصویر بهتر و بالاتری بخواهید، باید دوربین گران‏تری بخرید، در حالی که ارزانترین نوع دوربین‏ها نیز از حداقل امکان تنظیم توسط عکاس برخوردارند.
معمولاً دوربین‏های کامپکت و خودکار در شکل‏ها، ابعاد و کیفیت تصویری‏های متفاوت و با کارایی‏های مختلف وجود دارند، که بایستی در موقع خرید به غیر از مقدار هزینه کرد، به خدمات و کارایی دوربین توجه لازم را داشت.
در هزینه و قیمت انواع دوربین استثناهایی هم وجود دارد. گاهی اوقات برخی از دوربین‏های ساده که تنها از تنظیمات جزیی برخوردارند، به طور قابل ملاحظه ای از دوربین های SLR مبتدی (که دارای تنظیمات سیاری هستند) گران ترند.
در حال حاضر دوربین‏های SLR دارای سنسور ۳۶ x 24 میلی‏مت۳۵ mm) ، مشهور به فول فریم) که در بازار وجود دارند، از دوربین‏های SLR مبتدی، متوسط و حتی بعضاً حرفه ای که از سنسور (فریم) کوچک‏تر برخوردارند، به اندازه قابل ملاحظه ای با قیمت‏ خیلی بیشتر و حتی گزاف‏ به فروش می‏رسند.
دوربین‏های SLR دوربین‏هایی هستند که برای عکاسی از هر موضوعی، نیازمند لنز مناسب برای آن موضوع هستند و باید بیاد داشته باشید تا لنزهایی کارا را بهمراه دوربین خریداری نمایید تا در هر موقعیتی بهترین عکس‏ها را بگیرید.
در عکاسی آنالوگ نیز کیفیت تصویر برخی از دوربین‏های قطع بزرگ مبتدی به مراتب از دوربین های ۳۵ میلی‏متری SLR لوکس (luxury 35 mm SLR) که قیمت بالاتری دارند، بهتر است.
توصیه من این است: با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ورود هر روزه انواع و اقسام دوربین و تجهیزات جانبی در بازار عکاسی، سعی کنید با آن مقدار هزینه و مبلغی که برای خریداری دوربین و تجهیزات کنار گذاشته‏اید، حتی اگر کم باشد، بهترین و بروزترین دوربین با بالاترین رزولوشن و امکانات را خریداری کرده تا در جاده سرعت تکنولوژی عقب نمانید. اگر بودجه شما محدود است می‏توانید به جای خرید یک دوربین نو با امکانات محدود، به واسطه یک کارشناس با تجربه، دوربینی کارکرده (دست دوم) با امکانات پیشرفته‏تر و بروزتر خریداری کنید.

بخش دوم “نحوه انتخاب دوربین مناسب” بزودی …


۹۷ دیدگاه به “چگونه دوربین مناسبی را انتخاب کنیم؟”

 1. منتطرگراف می‌گه:

  خیلی استفاده کردیم سیدجان

  ممنون از اطلاعات مفیدی که دادید

  یا حق

 2. لایک به جمله آخر… اصلاح الگوی مصرفت را عشقه!
  ممنون آقای واجدی… مفید هست و خواهد بود.

 3. behii می‌گه:

  داش سید یه دنیای ممنون

 4. روح الله خسروی می‌گه:

  خیلی هم خوب منتظر بخش های بعد هستم.

 5. من یک مسافرم می‌گه:

  ممنون از راهنمایی هاتون
  پیگیر خواهم بود

 6. سيب سرخ می‌گه:

  با سلام
  سیدجان دست مریزاد و خدا قوت
  خیلی استفاده کردم- البته خیلی‌هاش رو هم از قبل آشنایی داشتم
  فکر کنم وقت تهیه دوربین، باید ازت کمک بخوام
  ممنون- یا علی

 7. بچه شیعه می‌گه:

  سلام
  جواب معادله ات سخت بود
  آخرش هم نفهمیدم ۴+۷ چند میشه

 8. مهدی می‌گه:

  سلام سید جان، دوربین خوب نیمه حرفه ای حدود ۸۰۰ ۹۰۰ چی پیش نهاد می کنی؟

 9. سیدحنیف می‌گه:

  سلام
  انشالله موفق باشید و این درس ها هم ادامه دار…

 10. دلخون می‌گه:

  سلام

  میشه در مورد این مدل هم بگید آخه مد نظرم همین بود .

  کانن مدل EOS 50D

 11. احمدرضا212 می‌گه:

  سلام ..
  حاجی چه عجب همچین پستی گذاشتی ..
  خیلی منتظر بودم ..
  ممنون …
  یا قاسم (ع)

 12. رضا تقی پور می‌گه:

  سید بزرگوار سلام
  خیلی مخلصیم دم شما گرم. میخوامت یه دنیا. یا علی التماس دعا

 13. مهرداد عجم می‌گه:

  خیلی ممنون آقا سید
  بسیار عالی
  استفاده می کنیم از استادی شما مثل همیشه …..

 14. بسم الله سلام استاد استفاده میکنیم ما گوشیمون گم کردیم یک مسیج به ما بده داداش اگر میخوای دوباره ازیت کنیم شما رو! یادهایت را در خود تجربه کن

 15. فدايي می‌گه:

  عالی بود
  منتظر پست بعدی هستم
  یا علی

 16. سجاد بحريني می‌گه:

  سلام منم مدتیست یه دوربین ۷D با دو عدد لنز ۱۸-۲۰۰ و EF400mm f/5.6L USM خریدم که حدودا ۷میلیون تومن ناقابل براش خرج کردم.تازگی ها هم یه کلاس حرفه ایی رفتم و اولین جلسه اونم شنبه گذشته بود.راستی سید تجهیزاتم برای عکاسی حیات وحشه(پرندگان) اگر پایه هستی بیا بزنیم به دل طبیعت

 17. baran می‌گه:

  بسیار مفید بود…ممنون

 18. رضا می‌گه:

  منتظر مطالب بعدی شما هستم

 19. نورا می‌گه:

  ممنون ولی میشه در بخش بعدی چند تا دوربین خوب با قیمت های متفاوت رو معرفی کنید و یا اگه زحمتی نست برام ایمیل کنید؟

 20. ضیاءالدین می‌گه:

  خداقوت آسید…خیلی خوبه که این دوره آموزشی رو شروع کردید برامون… خداخیرتون بده… انشالله که بتونیم بیشتر از آموزشهاتون استفاده کنیم:)
  بی صبرانه منتظر ادامه دروسم:)

 21. سلام واقعاعالی بود ومن به نوبه خودم دهنم خیلی حال کردم. ودوست دارم به صورت خصوصی باهم کلاس داشته باشیم من واقعا خیلی به عکاسی علاقه دارم امیدوارم جواب رو برام ارسال کنید درضمن p500nikoonرا سرچ کنید تا دوربین من رو ببینید و نظرتون رو در بارش بگید یاعلی مدد

 22. haj.amiin می‌گه:

  حاجی ادامه آموزش چی شد؟

 23. محمد جواد می‌گه:

  سلام سید جان ممنون اطلاعات خوبی بود منتظر مابقیش میمونم من بعد از کلی وقت سراغ اینترنت و سایت شما اومدم آخه در ریاضت دنیای مجازی به سر میبردم .یا حق

 24. بچه شیعه می‌گه:

  این قسمت توسط مدیر سایت تعطیل شده است

 25. رضا عکاس باشی می‌گه:

  سلام سید!
  چطورید؟
  درسته ما سوادمون قدر سواد شما نمی شه اما، تو بحث آموزش اونقدری که بلد باشم حاضرم کمک کنم .
  هر چند بهترین راه برای آموزش عکاسی شرکت در کلاس های عکاسی با حضور استاده ،اما با توجه به هزینه ها و عدم دسترسی علاقه مندان در شهرستانها به کلاسها و اساتید خوب، این آموزش مجازی شما، می تونه برای خیلی از دوستان مفید باشه.
  به هر حال اگه روزی روزگاری بنده رو لایق دونستید حاضر به همفکری هستم.
  اجرتون با اباعبدالله الحسین.

  • سید شهاب الدین واجدی می‌گه:

   سلام رضا جون. ممنون که بالاخره فکر کردی روی این موضوع.
   به نظرم باقیات الصالحاتی میشه برای هردومون …
   ممنونم از توجه شما

 26. صهبا می‌گه:

  باسلام
  خداقوت. از برگزاری این دوره آموزشی بسیار سپاسگذارم.سوالی داشتم ممنون میشم اگر راهنمایی کنید. بنظر شما بین دوربین های canon EOS ،
  ۶۰۰d مناسبتره یا ۶۰d?

 27. حنان می‌گه:

  سلام
  ممنون خیلی خوب بود
  فقط یه سوال دارم تو گالری عکساتون چنتا عکس بود مثل عکس تشییع جنازه شهدا یا سیم خاردار که اطراف تصویر واضح نیست اما فوکوس روی نقطه خاصی از تصویره رو چطوری میشه گرفت یا بهتر بگم چطوری باید دوربین و تنظیم کنیم؟

  • سید شهاب الدین واجدی می‌گه:

   این موردی که شما گفتید “عمق میدان وضوح” نام داره.
   در بعضی عکسها عمق میدان وضوح کم و در بعضی زیاد است.
   عمق میدان وضوح به فاصله کانونی، قطر دهانه لنز، اندازه دیافراگم و … بستگی داره.
   در دوربینهای اس ال آر بهتر میشه این عمق میدان رو بدست اورد.

 28. حنان می‌گه:

  ممنون بابت توضیحات
  فقط نگفتید دوربین و چطوری باید تنظیم کنیم؟ اصلا تنظیم خاصی داره یا…؟
  واسه گرفتن همچین عکسی حتما به لنز مجزا احتیاج داریم؟
  یه سوال دیگه
  Canon PowerShot SX30 IS دوربین خوبیه؟
  راستی عکسا رو هم براتون فرستادم
  بازم ممنون

 29. حنان می‌گه:

  قرار بود چنتا از عکسامو براتون بفرستم تا نظر بدید, یادتون رفت؟
  گفتین : بفرستین می بینم, هیچ وقت نا امید نشین.

 30. مصطفی می‌گه:

  سلام
  با کمال احترام رزولوشن تعداد کلی پیکسل هر عکس رو مشخص می کنه نه تعداد پیکسل در اینچ رو. تعداد پیکسل در اینچ کمیت دیگه ایه به نام dpi.

 31. حسین می‌گه:

  با سلام.
  من تا حالا دوربینی نداشتم و قصد خریدشو دارم.عاشق عکاسی ام و فقط بخاطر آرامشی که بهم میده دوسشدارم.از شما می خام راهنماییم کنین واسه خرید ی دوربین که حالا حالا ها بهم کار بده و نخام که عوضش کنم..پولش برام مهم نیست.از طبیعت و آدمها و هرچیزی که برام جالب باشه دوسدارم عکس بندازم.از عکاسی ماکرو هم خیلی خوشم میاد..من خودم نظرم روی canon eos 650d هستش.لطفا راهنماییم کنید.با تشکر.

  • سید شهاب الدین واجدی می‌گه:

   سلام. ۶۵۰d دوربین خوبیه اما اگر مبلغش خیلی مهم نیست برید سراغ ۵D Canon یا ۷d یا نهایتا ۶۰d کانن که مدلهای خوبی هستند.
   این مدلها بهترین گزینه های عکاسی از نظر من هستند مخصوصاً با اون ملاکهایی که شما دارید.
   بازم در خدمتم

   • حسین می‌گه:

    ممنون از راهنمایی تون..
    اگر ۶۵۰d مد نظر باشه باید برای خرید لنز هم بودجه در نظر بگیرم؟یا اینکه لنزی که همراه خود دوربین هست کافیه؟

    • سید شهاب الدین واجدی می‌گه:

     اگر میخواهید عکاسی را بصورت حرفه ای دنبال کنید، لنز نقش مهمی دارد. و مطمئناً نمیشه با یک لنز عکسهای بیست گرفت.
     شما جایی نیاز به لنز تله- تله زوم- نرمال- واید و… خواهید داشت و باید انخاب مناسبی داشته باشید.
     البته برای شروع اگر میتونید لنز ۲۴-۱۰۵ کانن را روی دوربین خریداری کنید که لنز خوبی است.
     بازم کمکی از دستم ساخته است؟!

 32. محمد می‌گه:

  با سلام
  من میخواهم دوربین دی ۵۳۰۰ نیکون رو سفارش بدم با قیمت ۲۵۲۰۰۰۰ با لنز ۱۸-۵۵ . حالا در انتخاب لنز دوربین موندم من معماری و شهرسازی خوندم و عکاسی ازبنا ها و فضاهای شهری جزئ از کارمه و دوست دارم در زمینه عکاسی مدلینگ هم فعالیت کنم . لذا میخوام کار اخررو اول انجام بدم . ولنزی رو انتخاب کنم که دگه لازم به تعویض نباشم و به اصطلاح لنز همه کاره که با این دوربین مچ بشه و قابلیت های این دوربین رو بیرون بکشه . مثل اینکه خود شرکت لنز ۱۸-۵۵ و ۱۸- ۱۴۰
  برای این دوربین ارائه میده ، من در مورد لنز ۱۵-۸۵ هم توصیف های خوبی شنیدم حالا واقعا چه لنزی مناسب هست؟ ایا مدل دگه ای هم به نظر تون میاد ؟ خواهش میکنم برام مشخصات کاملشو بنویسید.
  در مورد دوربین هم واقعا دی ۵۳۰۰ نیکون یا ۷۰۰دی کنون؟ یک قابلیتی که تو ۵۳۰۰د متاسفانه نیست نبود صفحه لمسی نمایشگر هست .و ایا ۲۵۵۰۰۰۰ تومان مشه دوربین بهتری خرید ؟ سپاس
  ۹۲/۱۰/۲۱

 33. سلمان فارسی می‌گه:

  سلام
  باعرض ادب و احترام خدمت شما
  یک مشاوره می خواستم.
  می خواهیم مستند بسازیم.برای ساخت مستند از بین دوربین های ۷D و ۵D II و ۵D III کدام را انتخاب کنیم.؟
  بهترین لنزی که برای فیلمبرداری خوب است و می توان کاری خوبی را ارائه داد چیست؟
  مناسب ترین لنز برای عکاسی کدام است؟
  اگر بخواهیم فیلمبرداری طولانی داشته باشیم باید چه کار کنیم؟چه رمی باید داخل دوربین بیندازیم؟اسم رم را نیز بگوئید.برای محیط بسته مثل منزل باید چه اقداماتی انجام داد؟
  یک پایه دوربین خوب و دارای قابلیت مناسب را هم معرفی کنید.
  اگر زحمتی نباشد قیمت هر یک را هم بگوئید. وبگوئید برای داشتن یک ست خوب چقدر باید هزینه کنم؟
  باسپاس از پاسخگوئی شما
  امیدوارم که در لحظه لحظه های زندگیتان سرشار از خوب وخوشی ومعنویت باشد.
  ارداتمند شما سلمان فارسی

  • سید شهاب الدین واجدی می‌گه:

   سلام علیکم.
   اگر کار مستند میکنید ۵ خیلی بهتره. چون فول فریم هست …
   اما اگر قیمتش زیاده، ۷ هم مشکلی نداره، فقط سنسور کوچکتری داره که اونم با لنز قابل حله.
   برای خرید و بدست اوردن قیمت روز میتونید به لینک سایت شرکت نورنگار مراجعه کنید http://www.dorbinshop.com
   بازم سوالی بود درخدمتم.
   در پناه حق

   • سلمان فارسی می‌گه:

    سلام!!!
    سیدجان سنسور چیش کوچک است؟توضیح می دهید؟
    سیدجان با این لامپ های کم مصرفی که داخل سایت و داخل عکسها هست می توان نور خوبی برای فیلمبرداری گرفت؟
    http://stores.ebay.com/Linco-Studio-Lighting-Technology
    باتشکر از شما

    • سید شهاب الدین واجدی می‌گه:

     سلام و درود.
     سنسور همون سی سی دی داخل دوربین هست که جایگزین دیجیتال شده فیلم نگاتیو شده است. در دوربین ۵ دی کانن اندازه سنسور به اندازه فیلم نگاتیو ۱۳۵ (mm36*24) هست و در ۷ دی ضریب ۱*۶ کوچکتر شده.
     پس در تصویر برداری یا عکاسی با ۵ دی، استفاده از هر لنزی دقیقا همون زوایه دید لنز را میدهد و در ۷ دی کوچتر میشه که شبیه به تله زوم میکند.

     درباره این آدرسی که دادید الان این لامپ ها قدرت زیادی نسبت به لامپ های عادی موجود در بازار داره و فقط به خاطر مصرف کمتر برق کاربرد داره. البته میتونید از لامپ های ۱۰۰۰ و پروژکتورهای شیدر دار در بازار هم خریداری کنید که برای نورپردازی مناسب هستند.
     یا حق

 34. سجاد می‌گه:

  با عرض سلام و خسته نباشید بنده میخواهم یک دوربین تا سقف ۱٫۵میلیون خریداری کنیم لطفا راهنمایی فرمایید که مدلی رو پیشنهاد میدهید

 35. ف.الف می‌گه:

  سلام. طاعات و عیادات تون قبول. عذر میخوام که وقت تون رو میگیرم. به راهنمایی تون نیاز دارم.
  مدت هاست دنبال خرید دوربین خوب و مناسب هستم اما قیمت و کارایی ش هم برام مهمه . اینکه بتونم عکاسی حرفه ای و خلاق رو تا حدودی باهاش تجربه کنم و از طرف دیگه بودجه هم محدوده و فکر نمی کنم بتونم بعدها هزینه ی بیشتری بابت لنز بپردازم. به نظرتون این دوربین با این مارک چیز خوبی میتونه باشه؟
  http://www.digikala.com/Product/DKP-4196/Fujifilm-FinePix-SL260/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%DB%8C%D8%AC%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84-%D9%81%D9%88%D8%AC%DB%8C-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D9%81%D8%A7%DB%8C%D9%86%E2%80%8C-%D9%BE%DB%8C%DA%A9%D8%B3-%D8%A7%D8%B3-%D8%A7%D9%84-260

  یا این
  http://www.digikala.com/Product/DKP-21004/Fujifilm-Finepix-SL280/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%DB%8C%D8%AC%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84-%D9%81%D9%88%D8%AC%DB%8C-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D9%81%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D9%BE%DB%8C%DA%A9%D8%B3-SL280

  • سید شهاب الدین واجدی می‌گه:

   سلام. یعنی بیش از ۷۰۰ هزار نمیتونید هزینه کنید؟!
   در ضمن من فوجی رو پیشنهاد نمیکنم. اگر کانن خریداری کنید خیلی بهتر است.

 36. سلام عکاس مسلمان سید بزرگوار
  برای انتخاب دوربین عکاسی بین مدل های
  Canon Powershot SX50 HS
  و Canon EOS 600D Kiss X5 – Rebel T3i Kit 18-55 IS II
  Canon EOS 650D Kit EF-18-55 III
  کدام را انتخاب کنم؟
  بین اینها قیمتش مهم نیست
  استفاده :عکاسی برنامه های مسجد هیئت بسیج ، منظره ، مسافرت (راهپیمایی انتخابات ، مراسم های مذهبی ، ، فضای باز ، بسته (مثل سالن اجتماعات و .. )، قدرت زوم بالا باشه ،از راه دور بشه عکس بگیریم عکاسی در شب و .. عکس های خانوادگی ، عکاسی از کودک و فرزند و ..
  ضمنا چرا دوربین SX50 اینقدر زوم اپتیکالش بالاتر از دو مدل ۶۰۰ و ۶۵۰ هستش
  آیا میشه روی دوربین ۶۵۰D لنز قویتر برای زوم بالاتر نصب کرد مثل لنز ۱۳۵-۱۸ یا حتی قویتر
  تو این رنج قیمتها این سه تا دوربین برای عکاس آماتور و موارد استفاده بالا کدام را به ترتیب اولویت پیشنهاد مدهید
  البته نظر شما در خصوص معرفی سایر دوربین ها هم بسیار کارا و سازنده برای من خواهد بود
  لازم بذکر است برخی عکسها را هم برای طراحی و چاپ بنر و چاپ کاغذ عکس مورد استفاده قرار میدهم چون تا حدی طراحی بر و فتوشاپ هم کار میکنیم
  ممنون از همکاریتون

  • سید شهاب الدین واجدی می‌گه:

   سلام بر شما.
   بین ۶۰۰ و ۶۵۰ خیلی تفاوت خاصی نمیبینم.
   اما هرکدام را خواستید انتخاب کنید و به جای ۱۸-۵۵ یک لنز ۱۸-۱۳۵ تهیه نمایید تا در تصاویر نمای باز و بسته به شما کمک کند.
   یا علی

 37. سلام عکاس مسلمان سید بزرگوار
  برای انتخاب دوربین عکاسی بین مدل های
  Canon Powershot SX50 HS
  و Canon EOS 600D Kiss X5 – Rebel T3i Kit 18-55 IS II
  Canon EOS 650D Kit EF-18-55 III
  کدام را انتخاب کنم؟
  بین اینها قیمتش مهم نیست
  استفاده :عکاسی برنامه های مسجد هیئت بسیج ، منظره ، مسافرت (راهپیمایی انتخابات ، مراسم های مذهبی ، ، فضای باز ، بسته (مثل سالن اجتماعات و .. )، قدرت زوم بالا باشه ،از راه دور بشه عکس بگیریم عکاسی در شب و .. عکس های خانوادگی ، عکاسی از کودک و فرزند و ..
  ضمنا چرا دوربین SX50 اینقدر زوم اپتیکالش بالاتر از دو مدل ۶۰۰ و ۶۵۰ هستش
  آیا میشه روی دوربین ۶۵۰D لنز قویتر برای زوم بالاتر نصب کرد مثل لنز ۱۳۵-۱۸ یا حتی قویتر
  تو این رنج قیمتها این سه تا دوربین برای عکاس آماتور و موارد استفاده بالا کدام را به ترتیب اولویت پیشنهاد مدهید
  البته نظر شما در خصوص معرفی سایر دوربین ها هم بسیار کارا و سازنده برای من خواهد بود
  لازم بذکر است برخی عکسها را هم برای طراحی و چاپ بنر و چاپ کاغذ عکس مورد استفاده قرار میدهم چون تا حدی طراحی بر و فتوشاپ هم کار میکنیم

 38. قاذری می‌گه:

  باتشکر از شماره می خواستم راهنماییم کنید دوربین canon sx600 بهتر است برای ثبت خاطرات وخونگی یا دوربین canon sx50 علت رو هم بگید متشکر میشم ویا شما دوربین دیگری پیشنهاد میکنید

  • سید شهاب الدین واجدی می‌گه:

   یا من اشتباه میکنم یا شما اشتباه معرفی کردید.
   از نظر کارایی و ساختار دوربین دو دوربین متفاوت از هر نظر خصوصا در قیمت معرفی کردید.
   اما خب دوربین اس ایکس ۵۰ از نظر پیکسل ۱۲ Mp است و دوربین اس ایکس ۶۰۰ کوچکتر و ۱۶ Mp است و ارزاتر.
   اگر منظورتون اس ایکس ۶۰ بوده هم ذکر کنید تا وارد جزییات دوربین ها شوم.

 39. ملیکا می‌گه:

  من می خوام یه دوربین بخرم می شه یه مارک خوب معرفی کنید؟

  نیکون خوبه؟

  • سید شهاب الدین واجدی می‌گه:

   سلام. بفرمایید که چه ملاک هایی دارید برای خرید دوربین.
   نوع استفاده برای خانوادگی یا طبیعت یا کاری یا تخصصی یا همه اینها؟!
   قیمت و توان خرید.
   و …

 40. الهه می‌گه:

  سلام. خواهشا فوری راهنمایی کنید. برای جلسه دفاع، یک دوربین دیجیتالی می خوام بخرم . مارکش مهم نیست هرچند اگر کانن باشه بهتره. قیمتش تا۳۰۰هزارتومن باشه. عکس خوب باشه و فیلمبرداریش برام مهمتره که قابل زوم باشه و صدای زوم تو فیلم نیفته و فیامش باکیقیت باشه. خیلیی زود راهنمائی کنید سپاسگذارم.

 41. آیناز می‌گه:

  سلام من بین ۲ دووربین Nikon d3200 و Canon eos 12ood موندم و نمی دونم کدوم و انتخاب کنم اگه میشه لطفا راهنماییم کنید که کدوم بهتر هست مرسی.

 42. رضا می‌گه:

  خسته نباشی.من تازه با سایتتون آشنا شدم. آتلیه عکس دارمبا یه دوربین فوجی فیلم.میخوام یه دوربین بهتر تا قیمت۳۵۰۰۰۰۰تومان بخرم .به راهنمایی شما نیاز دارم.متشکرم.

 43. باران می‌گه:

  سلام.
  خسته نباشید.
  من یه دوربین در حد۷۰۰ تا۸۰۰ برای فیلم های خانوادگی و طبیعت، به نظر شما با این قیمت میشه یه دوربین خوب خریداری کرد؟

 44. الف می‌گه:

  سلام برای عکاسی مستند ،با بودجه دو میلیون ، ۶۰۰ دی کنون با لنز_ ۱۸-۵۵ مناسب_ آیا اصلا ؟ ،لزومی به تغیر لنز به ۱۸-۱۳۵ هست ؟
  این دوربین برای عکاسی خبری_ اجتماعی چگونه گزینه ای ست ؟

 45. asma می‌گه:

  سلام
  لطفا دوربینی معرفی کنیدتا قیمت ۹۰۰ تومان،که کیفیت عکسبرداری اون عالی باشه،درضمن خیلی بزرگ ازلحاظ ابعاد نباشه،چون فیلمبرداری برام مهم نیست’برای عکاسی درمنزل وطبیعت میخوام

 46. satak می‌گه:

  انتخاب خیلی سخته

 47. غؤل می‌گه:

  سلام.من به راهنماییتون نیاز دارم.لطفا یه دوربین تا ۵۰۰ تومن معرفی کنید که از لحاظ کیفیت عکس و فیلم تو این رنج قیمت بهترین باشه…حداکثر انقد میتونم هزینه کنم…واسه مهمونی و عکسای خانوادگی میخوام

 48. zaeed می‌گه:

  سلام اقا سید به مشکل بر خوردم میشه بدونم فیلم این دوربینای قدیمی رو از کجا پیدا کنم؟؟؟تو رو خدا راهنماییم کنید مچکرم ازتون

 49. razyeh می‌گه:

  با سلام
  من میخوام برم کلاس برای اموزش عکاسی.صرفابرای علاقم.میخوام یه دوربین بخرم ک کارمو راه بندازه و کیفیت عکساخوب باشه.اگه ممکنه چنتادوربین با قیمت بهم معرفی کنین.چون برای اموزشه نمیخوام زیادهزینه کنم.تاسقف۵۰۰.مرسی

 50. farhan می‌گه:

  سلام لطفا دوربین و لنز معرفی کنید برای شروع کار آتلیه عروس و استدیو که زیاد حرفه ای و پیچیده نباشه و حدودا +لنز ۱/۵ هزینش باشه

  • سید شهاب الدین واجدی می‌گه:

   بسم الله و سلام
   هزینه فرمودید فقط یک میلیون و نیم؟!
   برای آتلیه باید نور کافی هم داشته باشید که تامین نور خودش چند میلیون هزینه داره.
   دوربین برای کار عروسی نیکون دی ۸۱۰ خوبه و ۵ دی کانن که هزینه بالایی داره.
   پاینتر میتونم ۷۰ دی کانن رو پیشنهاد کنم ولی بازم گرونه …

   اینجا قسمتها رو ببینید:
   http://www.dorbinshop.com/digitalCameras/Canon/model/canoneos/

 51. ghazaleh می‌گه:

  سلام مرسی از توضیحات بسیارخوبتون….ببخشید با مبلغ ۵۰۰هزار تومن واسه ی ادم مبتدی میشه دوربین مناسب خریداری کرد؟؟؟؟

 52. سلام لطفا دوربین و لنز معرفی کنید برای شروع کار آتلیه عروس و استدیو که زیاد حرفه ای و پیچیده نباشه و حدودا +لنز ۱/۵ هزینش باشه

بازتاب های این مطلب

 1. ارزانترین دوربین دیجیتال حرفه ای - سایت قیمت - […] چگونه دوربین عکاسی مناسبی را انتخاب کنیم؟ عکاس مسلمان […]

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً معادله امنیتی را حل کنید *

comments-bottom

تصاویر منتخب

All contents by Akkasemosalman is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | استفاده از عکس‏های این سایت با ذکر منبع و نام عکاس آزاد است.