header site akkasmosalman.ir

حکایت شیعه – ۱۰

بسم الله

¤ رویکرد آینده شیعیان

با توجه به وضعیتی که شیعیان دارند، برای آینده چه باید کرد؟

روح جدیدی در کالبد جامعه شیعه در همه جا دمیده شده است . شیعیان بیدار شده اند، حقوقشان را مطالبه می کنند و پرچمدار مبارزه علیه بیگانه هستند، منادی وحدت هستند.

این نکته مهمی است که ما چه باید بکنیم تا وضعیتی که اکنون وجود دارد استمرار پیدا کند و رو به تکامل برود. در این باره ، پیشنهاداتی مطرح هستند:

یکی اینکه از مبانی و اصول خودمان عقب نشینی نکنیم ، اصولی که تکیه بر آن ها موجب توفیق شیعه شده است ، در هر جا، در ایران و لبنان و عراق و افغانستان و پاکستان مورد توجه قرار گیرند.

در پاکستان ، این مقدار که امروز شیعه مطرح است ، پس از سقوط سلسله های اسلامی در شبه قارّه هند سابقه ندارد.آقای سید ساجد نقوی را حکومت پاکستان دستگیر می کند، علمای شیعه و سنّی در حمایت از او، در پاکستان یکپارچه به دولت پاکستان اعتراض می کنند. این یک تحوّل اساسی است که چند چیز را نشان می دهد: اول اقتدار شیعه و دوم اینکه شیعه توانسته است همین مجلس متحد را عملی کند.
مجموعا آقای قاضی حسین احمد و آقای سید ساجد نقوی و دیگران قریب ۶۲ نماینده از فراکسیون مذهبی ها و مسلمانان متدیّن ، چه شیعه و چه سنّی ، نماینده در مجلس پاکستان دارند و این تعداد کرسی را مسلمان ها هیچ گاه در مجلس پاکستان نداشتند. این وحدتی که مسلمان ها با هم پیدا کرده اند، خودش از دستاوردهای خوب شیعه در پاکستان است .

مشابه همین را شما در افغانستان می بینید. امروز در دولت افغانستان ، آقای کرزای پنج وزیر و یک معاون شیعه دارد که این در تاریخ افغانستان سابقه ندارد این تعداد وزیر از شیعه باشند. این ، هم اقتدار شیعه را نشان می دهد، هم همبستگی بین شیعه و سنّی را. پس این موضوع دو مطلب را ثابت می کند: نکته اول اینکه شیعه هر جا هست قدر خودش را بداند، تلاش کند تا حق خودش را بگیرد. و این مطلب که «شیعه حقوق خودش را بگیرد»، معنایش این نیست که این حقوق در مغایرت با حقوق اهل سنّت باشند، بلکه راه چاره ای برای پیشرفت کشورهای اسلامی جز وحدت شیعه و سنّی نیست .

اکنون در عراق همین طور است .

در لبنان هم همین طور است . اگر آقای سیدحسن نصراللّه به عنوان قهرمان مطرح است به همین دلیل است . کل جهان عرب در رسانه های خودشان از سید حسن نصراللّه به عنوان «صلاح الدین ایّوبی عصر جدید» نام می برند.

صلاح الدین ایّوبی کسی بود که با پیروزی خودش ، نقطه ختم افتخارآفرینی بر هشت دوره جنگ های صلیبی گذاشت ؛ جنگ هایی که قریب دو قرن طول کشیدند. اگر سیدحسن نصراللّه به عنوان یک عالم و رهبر شیعی در لبنان می درخشد معنایش این نیست که کارش با کار اهل سنّت مغایر است ؛ نه ، مکمّل همدیگرند.
نکته دوّم این است که شیعیان در هر جا که هستند، باید از وضعیتی که دارند، خارج شوند.

برخی مشکل دارند، به کمک دیگران نیاز دارند. شیعیان در هر جا هستند، باید به کمک بقیه بشتابند؛ به این صورت که اگر عقب ماندگی وجود دارد، آن را اصلاح کنند؛ اگر بی سوادی وجود دارد، مدرسه تاسیس کنند؛ اگر بیکاری و فقر وجود دارد، آن را برطرف کنند. تبادل فرهنگی بین جوامع گوناگون شیعه کمک می کند به اینکه شیعه ها سعی کنند خود را با نقاط پیشرفته همطراز کنند. این تبادل فرهنگی ، دانشگاهی و حوزوی ، که بین ایران و سایر نقاط هست ، نقشی اساسی در پیشرفت شیعه در دنیا دارد.


پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً معادله امنیتی را حل کنید *

comments-bottom

تصاویر منتخب

کانال تلگرامی عکاس م... ارسال از author icon سید شهاب الدین واجدی ۶م,مرد,۱۳۹۵ | ۲ بازخورد
تشییع پیکر سردار شهی... ارسال از author icon سید شهاب الدین واجدی ۱۹م,مهر,۱۳۹۴ | ۳۶ بازخورد
وداع با غواصان شهید... ارسال از author icon سید شهاب الدین واجدی ۲۶م,خرد,۱۳۹۴ | ۲ بازخورد

تصاویر اتفاقی

سفر به ماسوله... ارسال از author icon سید شهاب الدین واجدی ۱۰م,آذر,۱۳۸۸ | ۱۶ بازخورد
خیمه ات سوخت …... ارسال از author icon سید شهاب الدین واجدی ۱۶م,آذر,۱۳۹۰ | ۵۲ بازخورد
شور حسین است …... ارسال از author icon سید شهاب الدین واجدی ۲۱م,آذر,۱۳۹۰ | ۳۰ بازخورد

تصاویر محبوب

کانال تلگرامی عکاس م... ارسال از author icon سید شهاب الدین واجدی
تشییع پیکر سردار شهی... ارسال از author icon سید شهاب الدین واجدی
وداع با غواصان شهید... ارسال از author icon سید شهاب الدین واجدی

All contents by Akkasemosalman is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | استفاده از عکس‏های این سایت با ذکر منبع و نام عکاس آزاد است.