header site akkasmosalman.ir

حکایت شیعه – ۹

بسم الله

¤ الگوی انقلاب اسلامی برای جهان

انقلاب اسلامی ایران در حقیقت ، هم برای شیعه و هم برای کل جهان اسلام یک الگوی جدید در کار مبارزاتی و رهایی از شرّ استعمار و احیای شیعه به وجود آورد. شیعه با انقلاب اسلامی در دنیا احیا شد. یکی از علمای پاکستان می گفت : در پاکستان ، شیعه به حساب نمی آمد. انقلاب شما چندین سال شیعیان پاکستان را به جلو برد.

مشابه همین در افغانستان اتفاق افتاد. در افغانستان ، در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم ، در زمان حکومت عبدالرحمان خان شیعه کشی به راه افتاده بود. تعداد زیادی از شیعیان افغانستان گریختند و به کوه های مرکزی و منطقه «هزارجات » رفتند. از آن به بعد هم شیعیان افغانستان سرکوب می شدند؛ در زمان عبدالرحمان خان با شدت بیشتر و بعدا در زمان امان ا|خان و نادر شاه و در زمان ظاهر شاه کم تر؛ ولی به هر حال شیعه به حساب نمی آمد. اما انقلاب اسلامی ایران شیعه را در آنجا هم احیا کرد. در عراق هم شیعه را احیا کرد و در جاهای دیگر، چه شیعیان را به طور اخص و چه مسلمان ها را به طور اعم . از انقلاب اسلامی همه الگو گرفتند.

انقلاب اسلامی در ایران آثار و نتایج متعددی داشت ، در جماعت شیعه و در بین شیعیان .مهم ترینش احیای قدرت و قوّت و بیش از همه ، هویّت شیعه در کل جهان بود. شیعیان احساس هویّت کردند، احساس شخصیت کردند، احساس قوّت کردند و آنچه در ایران اتفاق افتاد الگو شد، نه تنها برای شیعه ، که برای اهل سنّت هم . نوع مبارزه و شکل انقلاب شاید برای کل جهان آثار متفاوتی در جاهای گوناگون داشت. اولین اثری که انقلاب اسلامی ایران داشت ، احیای دین سالاری یا احیای حکومت دینی با غلظت ها و شکل های متفاوت بود.

یکی از علت های اساسی مقابله دیگران با این انقلاب آن است که این انقلاب در جهان اسلام الگو نشود. راهی که این انقلاب برای پیروزی انتخاب کرد، حضور عمومی مردم در صحنه مبارزه است ، بدون توسّل به خشونت . انقلاب اسلامی ایران با راه پیمایی ها و حضور مردم در خیابان ها پیروز شد. اگر در روز ۱۷ شهریور مردم را به گلوله بستند، مردم متقابلاً ارتشیان را به گلوله نبستند، هر قدر هم می خواستند از حضرت امام رحمه الله علیه چنین اجازه ای بگیرند، ایشان موافقت نمی کردند. انقلاب با این شکل پیروز شد. جوهر این کار حضور همه مردم در صحنه است ، نه اینکه یک عده به نیابت از طرف مردم تفنگ به دست بگیرند، عملیات چریکی راه بیندازند؛ نه ، همه مردم حاضر می شوند، هر کسی وکیل خودش است.

این الگو در جاهای دیگر تکرار شد؛ در لبنان و فلسطین هم تکرار شد، و هر جا تکرار شد، موفق بود. در لبنان ، رمز موفقیت لبنانی ها حضور همه مردم در صحنه است ؛ یعنی همه مردم شیعه روزی که ضرورت اقتضا کند، مثل اینجا بسیج می شوند و به صحنه می آیند.

ریشه های مبارزات لبنان در روان مردم لبنان است . وقتی مبارزه به این شکل مردمی شد، پیروز است.

مشابه همین در فلسطین اتفاق افتاده است . فلسطینیان شیعه نیستند، اما تحت تاثیر کاری هستند که در ایران صورت گرفت و در لبنان به شکل کوچک تر تکرار شد و موفق هم بود. از زمانی که عثمانی تجزیه شد، هنوز عثمانی شکست نخورده بود که اعلامیه «بالفور» صادر شد. پیش از آن ، در سال ۱۹۱۶ معاهده «سایس پیکو» خاورمیانه را بین فرانسه و انگلیس تقسیم کرده بود. در سال ۱۹۱۷ وزیر خارجه انگلیس، بالفور، اعلامیه ای داد که برای یهودی ها یک وطن درست کنند.

فلسطینی ها سه ربع قرن مبارزه کردند، اما هیچ گاه موفق نبودند، مگر زمانی که به «انتفاضه » رسیدند.

«انتفاضه » چیست ؟

ترجمه ایرانی این واژه ، مبارزه در فلسطین و حضور همه مردم در صحنه است . این ترجمه « انتفاضه » است. به محض اینکه گفته می شود «انتفاضه »، این صحنه در ذهن ها مجسّم می شود که فلسطینی ها در خیابان ها با اسرائیلی ها، که با تانک حمله می کنند، از کوچک و بزرگ و مرد و زن و پیر و جوان ، مقابله می کنند، سنگ پرتاب می کنند. این سنگ در مقابل تانک کاری نمی کند، اما نشانه بیزاری فلسطینی ها از اشغال کشورشان است .

در عراق به هم ریخته که حکومت نداشت و پس از سقوط صدام هر کس هر جا هر چه به دستش می رسید برمی داشت ، در چنین جای ناامنی در موقع اربعین ۵ میلیون نفر با نظم کامل ، از مناطق خودشان راه افتادند و بعضی ها شاید ۲۰۰ کیلومتر پیاده روی کردند تا به کربلا آمدند و مراسمی را برگزار کردند و رفتند، بدون اینکه اختلالی ایجاد شود و آن سیستم خودکفایی درونی به صورت خودجوش کفایت این ها را به لحاظ تغذیه و آمد و رفت و نظم و انضباط انجام داد. این یک تظاهر بسیار عالی از همبستگی شیعه و حضور شیعه در صحنه است ، درست در موقعی که این سرزمین در اشغال بیگانگان است.

در همین تهران ، زمانی اگر یک پاسبان گلوله ای شلیک می کرد، مردم می گریختند، اما کار به جایی رسید که مردم جلوی تانک ایستادند. این نوع مبارزه ، شجاعت ، جسارت و حضور در میدان مبارزه در همه جا فراگیر شده است و با حضور قریب ۱۵۰ هزار نیروی آمریکایی ، مردم به صحنه می آیند و خواسته خودشان را مطرح می کنند. امروز شما می بینید که آمریکایی ها می خواهند یک قانون اساسی از پیش نوشته شده توسط خودشان یا هدایت شده توسط خودشان را به عراقی ها تحمیل کنند، ولی مردم عراق زیر بار نمی روند و آیه اللّه سیستانی آن ها را تهدید می کند که اگر جز این باشد که مردم باید رأی بدهند و اکثریت آراء در کار تدوین پیش نویس قانون اساسی مؤثر باشد، ما زیر بار نخواهیم رفت و آمریکایی ها به نوعی تهدید می شوند که شیعه مقاومتش را قشنگ تر از این ابراز خواهد کرد.

——————————————-
یادداشت و  گزارش:

در روزهای اخیر که شاهد حادثه غمبار انفجار در حرمین شریفین عسکریین علیهم السلام بودیم ملت همیشه در صحنه ایران باز هم با اطاعت از رهبری و حفظ وحدت بین مسلمین و واکنشهای خود به کشورهای استعمارگر ، صهیونیست و اشغالگر چون آمریکا ، انگلیس و اسرائیل، بار دیگر نشان دادند که هیچ توطئه ای نمی تواند بین وحدت و یکپارچگی مسلمین جهان خللی وارد کند. شیعه و سنی همه با شرکت در این واکنشها نشان دادند که گول هیچ دسیسه شیطانی را نخواهند خورد. پر واضح است که آنها طعم تلخ شکست را چشیده و مثل سگی که تیر خورده به دور خود می پیچند و نمی دانند چگونه از این ماجرا فرار کنند؛ البته با تفکرات همیشه اشتباه خود این اندیشه در ذهنشان متبلور است که می توانند با دسیسه های جدید سودی حاصل کنند. الحمدالله شیعیان همیشه تیزبین و ریزبین هستند و رهبران شیعه چون مقام معظم رهبری و آیت الله سیستانی با تیزهوشی این نقشه های شوم را رسوا می کنند.
انشاءالله سامرا را می سازیم . آنهم بهتر از قبل . آنهم بهتر از پیشنهادات غرب . محل غیبت مهدی موعود (عج) را می سازیم و منتظر ظهورش خواهیم بود.

یا حجه بن الحسن عجل علی ظهورک … یا حسین … کربلا

روایت تصویری جدید از مراسم های اخیر در تهران


پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً معادله امنیتی را حل کنید *

comments-bottom

تصاویر منتخب

All contents by Akkasemosalman is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | استفاده از عکس‏های این سایت با ذکر منبع و نام عکاس آزاد است.