header site akkasmosalman.ir

حکایت شیعه – ۲

بسم الله

چشم انداز موقعیت سیاسی شیعیان

¤ شمار شیعیان
درباره تعداد شیعیان جهان ، ارقام متفاوتی نقل می شوند؛ بین دویست تا سیصد میلیون نفر ارقامی هستند که ذکر می شوند، که اگر این طور باشد بین ۱۵ تا ۲۵ درصد جمعیت مسلمانان شیعیان هستند. علت آنکه نه در مورد تعداد حقیقی مسلمانان آمار دقیقی در دست است و نه در مورد تعداد حقیقی شیعیان ، این است که آمارها در بسیاری از جاها در دست دولت ها هستند و دولت ها بنا به مصالح سیاسی خودشان ، عددها را متفاوت می گویند.
بنده خاطرم هست طی سال ها، سفرهایی که به هند داشتم ، از مقامات و مسئولان هندی ارقام متفاوتی درباره تعداد مسلمان های هند می شنیدم ؛ سال های متوالی هر وقت سؤال می کردیم تعداد مسلمان ها چقدر است ، می گفتند: بین ۸۰ تا ۹۰ میلیون نفر، اما خود مسلمان ها می گفتند: بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون نفر. تفاوت بسیار است . جمعیت هند سال به سال زیاد می شود، اما جمعیت مسلمان ها تغییر نمی کند! رقم هایی که از جمعیت مسلمان ها ذکر می کردند، ثابت بودند، اما جمعیت هند مرتب افزایش پیدا می کرد! از ۸۰۰ میلیون شروع شد، تا به یک میلیارد رسید. در چین هم همین طور، ارقام رسمی که دولت چین می داد، مسلمان ها را ۱۵ میلیون نفر ذکر می کرد، اما مسلمان ها تعداد خود را ۵۰ میلیون می گفتند. سال های متوالی ما هر وقت از چینی ها می پرسیدیم ، همین عدد ثابت ۱۵ میلیون را می گفتند، ولی جمیعت چین از حدود مثلاً ۹۰۰ میلیون به یک میلیارد و سیصد میلیون نفر رسید، اما رقم مسلمان ها تغییر نکرد! بالاخره ، اگر جمیعت چین یا هند یک رشد سه درصدی دارد، مسلمان ها هم به همین نسبت باید زیاد شوند. این نشان می دهد که یک عزم سیاسی پشت این آمارها هست و به این آمارها نمی شود تکیه کرد. البته شاید مسلمان ها هم به صورت واکنشی عدد خودشان را بیش از آنچه هست بگویند؛ مثلاً، از آن طرف می گفتند: عدد مسلمانان هند ۹۰ میلیون است ؛ از این طرف ، مسلمانان می گفتند: ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون نفر است .
شاید نه ۲۰۰ میلیون نفر رقم واقعی است و نه ۹۰ میلیون نفر؛ طرفین هر کدام بر اساس مصالح خودشان ، عدد مسلمانان را یک رقمی ذکر می کنند که لزوما منطبق با واقعیت نیست .
در مورد شیعیان هم همین طور است . اگر از شیعیان افغانستان بپرسید که چند درصد مردم شما شیعه هستند، می گویند: ۲۵ درصد، اما اگر از اهل سنّت افغانستان بپرسید: می گویند: ۱۰ درصد. به همین صورت ، در پاکستان و در جاهای دیگر، رقم ها را متفاوت می گویند. علت این موضوع هم مشخص است ؛ هر جمعیتی متناسب با درصد و نسبتشان در هر جامعه ای ، به همان نسبت ، حقوق و مزایای خود را مطالبه می کنند. در عراق ، شیعیان شورای حکومتی بر اساس ۱۳ نفر از ۲۵ نفر هستند؛ یعنی از ۲۵ نفر اعضای شورای حکومتی ۱۳ نفر آن ها شیعه هستند. این میزانی است که در مجموع ، گروه های داخل عراق ، هم عرب های سنّی و کردها و هم عرب های شیعه در آن به تفاهم رسیده اند که درصد شیعیان در عراق این مقدار است که اندکی بیش از ۵۰ درصد است .
شاید اگر از شیعیان خارج از حکومت سؤال شود، درصد شیعیان عراق را تا حدود ۶۰ درصد هم برسانند. همین طور است در عربستان و در دیگر کشورها؛ مثلاً، در لبنان با وجود اینکه یک کشوری است که مناصب بر اساس مذهب تقسیم شده و رئیس جمهور مسیحی مارونی است ، نخست وزیر سنّی است و رئیس مجلس شیعه ، اما در عین حال ، یک عدد ثابت و قابل اتّکایی وجود ندارد. به همین دلیل است که این مقدار بین حداقل و حداکثر تعداد شیعیان در جاهای گوناگون دنیا فرق می کند.

اشاره:
آنچه در بالا می خوانید، حاصل سخنرانی جناب آقای دکتر علی اکبر ولایتی درباره گونه شناسی اجمالی شیعیان جهان و شکل گیری جنبش های شیعی در دو قرن اخیر و همچنین تاثیر انقلاب اسلامی بر سایر کشورهاست که در «مؤسسه شیعه شناسی قم » ایراد گردیده است .

ادامه دارد …


پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً معادله امنیتی را حل کنید *

comments-bottom

تصاویر منتخب

All contents by Akkasemosalman is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | استفاده از عکس‏های این سایت با ذکر منبع و نام عکاس آزاد است.