header site akkasmosalman.ir

سفارش‏ها و پندهای رمضان

بسم الله

سفارشها و پندهای نبی مکرم اسلام در خصوص آداب ماه مبارک رمضان

(خطبه حضرت رسول«ص»)
ای مردم همانا ماه خدا با برکت، رحمت و مغفرت به شما رو کرده است. این ماه با اهمیت است. دعا کنید برای توفیق روزه داری و تلاوت قرآن. هرکس از غفران الهی محروم بماند شقی و بدبخت خواهد شد. یاد گرسنگی و عطش قیامت بیافتید. بر فقیران و مساکین خویش تصدق نمایید و به ایتام رسیدگی کنید. زبانها، چشمها و گوشهایتان را از غیر حلال حفظ کنید.
به بزرگترها احترام کنید و به کوچکترها ترحم ورزید. به اوقات نماز اهمیت دهید که این ساعات از لحظات اجابت دعاهاست. از گناهان بسوی خداوند توبه کنید. هنگام دعا دستهای خویش را بالا برده و از درگاه حضرتش مغفرت طلبید. ذکر استغفار باعث آزادی اعمال شما می گردد. سجده های طولانی باعث سبکی اعمال می گردد و خداوند قسم یاد کرده که سجده کنندگان را عذاب نکند. اهتمام کنید به افطاری دادن که گناهان را پاک می کند. حسن خلق جواز عبور از پل صراط است. به زیر دستان آسان بگیرد. صله رحم رحمت الهی زیاد می کند. خواندن نماز واجب در این ماه برابر با هفتاد نماز واجب در ماههای دیگر است. نماز مستحبی باعث آزادی از آتش جهنم است. صلوات زیاد بر من و فرزندان من حسنات را سنگین می کند. در این ماه درهای بهشت گشوده می شود. افضل اعمال در این ماه پرهیز از محرمات است. شیاطین در این ماه در غل و زنجیرند و درهای خشم خدا مسدود است.
و حضرت ولایت را جان همه عبادتها برشمردند و ولایت علی را حکومت الهی و علی را جان خود خواندند… و این ماه را ماه آغشته شدن محاسن علی علیه السلام  به خون خویش خواندند.
——————
انا انزلناه فی لیله القدر
ما این قرآن عظیم را در شب قدر نازل کردیم
شب قدر ، شب پر حادثه و سرنوشت ساز
لیله القدر خیر من الف شهر
شب قدر از هزار ماه بهتر و بالاتر است
شب قدر از نخستین هنگام آفرینش جهان وجود داشت و حقیقت چنین اراده کرده که در هر سال شبی باشد که در آن شب امور سال آینده و سرنوشت آینده ما رقم می خورد.
پیامبر اکرم (ص) می فرماید: موسی «ع» در یکی از مناجات خود عرضه داشت: خدایا من جویای قرب توأم!
ندا رسید که تقرب به من از آن کسی است که لیله القدر را بیدار و شب زنده دار باشد و نیز گفت:
خدایا، جواز عبور از پل صراط را می خواهم.
ندا رسید، ندا رسید این هم از آن کسی است که در شب قدر به دستگیری مستمندان بپردازد.
سپس گفت: خدایا درختان و میوه های بهشت را خواستارم.
ندا رسید، این نعمت هم مال کسی است که در شب قدر در تسبیح باشد.
موسی(ع) گفت: خدایا نجات از آتش را می خواهم.
ندا رسید که این هم برای کسی است که در شب قدر استغفار کند.
حضرت رسول نیز درباره فضیلت شب قدر فرمود: هر که شب قدر را به پا داردو مؤمن و معتقد به به روز جزاء باشد خداوند گناهان او را بیامرزد.
و فرمود: در این شب شیاطین در غل و زنجیر بسر می برند و نمی توانند کسی را آزار رسانند و سحر و جادوی هیچ ساحری  و فساد هیچ فاسدی اثر نکند.
حضرت امام صادق (ع) فرمود: خوشا به حال راکعان و ساجدان آن شب و اشک ریزان و پشیمانان از خطاهای گذشته خود که امید دارم که این افراد از پیشگاه حق ناامید نشوند.
حضرت زهرا سلام الله فرموده: محروم کسی که از خیر امشب محروم بماند.
در خصوص اعمال شب قدر امام صادق (ع) به ابوبصیر فرمود: در شبهای بیست و یکم و بیست وسوم ماه مبارک صد رکعت نماز بگذار، و اگر بتوانی آن دو شب را تا روشن شدن هوا احیاء بدار، و در آن دو شب غسل بجا آور.
و نیز علامه مجلسی در بحار آورده است که: بهترین اعمال در شب قدر، طلب آمرزش و دعا برای مقاصد دنیا و آخرت خود و پدر و مادر، خویشان و برادران ایمانی اعم از زندگان و مردگان و اذکار و صلوات بر محمد و آل محمد و اهل بیت اوست.

مولانا در خصوص مخفی بودن آن گفته:
حق شب قدر است در شبها نهان
تا کند جان هر شبی را امتحان
نه همه شبها بود قدر ای جوان
نه همه شبها بود خالی ز آن

شهادت خانه زاد خدا در خانه خدا، اولین شید محراب، مولای شیعیان، علی علیه السلام تسلیت باد.


پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً معادله امنیتی را حل کنید *

comments-bottom

تصاویر منتخب

All contents by Akkasemosalman is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License | استفاده از عکس‏های این سایت با ذکر منبع و نام عکاس آزاد است.